Zastosowanie tarcz diamentowych

Tarcze diamentowe używane są do cięcia materiałów. Wykonane są z metalowego korpusu, pokrytego warstwą proszku diamentowego, który jest zatopiony w spoiwie metalowym i naniesiony na jej obwód.

W zależności od ich budowy wyróżniamy tarcze lutowane, które posiadają ziarna diamentowe zatopione w spoiwie metalowym, a następnie przylutowane oraz tarcze laserowe, gdzie ziarna zostają zgrzane z powierzchnią przy pomocy lasera. Dodatkowo rozróżniamy tarcze diamentowe z bieżnią ciągłą oraz segmentową bez szczelin i charakterystyczną bieżnię z wydłużonymi szczelinami.

Zastosowanie tarcz diamentowych

Te pierwsze tarcze mają wieniec ułożony w sposób ciągły, a te drugie w postaci odcinków

Tarcze z bieżnią ciągłą są w szczególności polecane, do cięcia materiałów kruchych i twardych, takich jak na przykład płytki ceramiczne, łupek naturalny, klinkier oraz inne wyroby z ceramiki budowlanej. Z kolei tarczę z bieżnią ze szczelinami doskonale sprawdzają się, kiedy trzeba ciąć materiały miękkie. Mowa tutaj o marmurze, piaskowcu oraz cegłach czy lekkim betonie. Największą poziomem uniwersalności cechują się tarczę z bieżnią segmentową bez szczelin. Nie można ich stosować do wszystkich materiałów, ale do większości zdecydowanie tak. Ich zaletą jest także to, że dają równą krawędź i są dobrze chłodzone podczas pracy na sucho.

Większość prac przy cięciu powinniśmy wykonywać na mokro

Obfite zwilżanie miejsca, w którym następuje cięcie, wpływa na zwiększoną żywotność tarczy oraz znacznie większą wydajność pracy, gdyż woda lub specjalna emulsja chodząco-smarująca wypłukuje szlam powstały podczas cięcia. Ponadto praca na mokro zapewnia bardzo dobre chłodzenie tarczy podczas pracy. Jednak substancją nawilżającą wcale nie powinna być woda. Należy tu zastosować dość prostą mieszankę, która składa się z wody oraz oleju wiertniczego lub przynajmniej szarego mydła. Zastosowanie takie substancji do chłodzenia tarczy pozwala znacznie zwiększyć jej wydajność i efektywność pracy. W niektórych przypadkach mówimy tu o wzroście na poziomie trzydziestu procent. Więcej na https://www.husqvarnacp.com/pl/narzedzia-diamentowe/tarcze-diamentowe/

Zobacz też:

Dodaj komentarz