Zastosowanie kolektorów próżniowych

Zastosowanie kolektorów próżniowych

Już od dłuższego czasu w wielu krajach świata poszukuje się tańszych, bardziej ekologicznych źródeł energii. Bardzo szybko został dostrzeżony potencjał, który kryje w sobie docierające do Ziemi promieniowanie słoneczne. Energia słoneczna może zostać zamieniona zarówno na energię elektryczną, jak i cieplną. Zdecydowanie najbardziej popularne jest w naszym kraju wykorzystywanie energii słonecznej do zamiany w cieplną. Proces ten jest możliwy dzięki specjalnym korektorom słonecznym.

Kolektory słoneczne można podzielić na płaskie i rurkowe, czyli kolektory próżniowe. Są one Niezależnie od rodzaju kolektora słonecznego ich rola sprowadza się do zamiany promieniowania słonecznego w ciepło. Najważniejsza różnica pomiędzy nimi polega na ich budowie.

Jak zbudowane są kolektory płaskie?

Kolektory płaskie zbudowane są z miedzianej blachy, która pełni funkcję absorbera, wymiennika ciepła, warstwy izolacyjnej (najczęściej używana jest pianka poliuretanowa lub wełna mineralna) oraz przezroczystej obudowy. Kolektory próżniowe także zbudowane są z absorbera, z tym, że jest on umieszczony w szeregu rurek próżniowych. W polskich warunkach klimatycznych sprawdzają się one o wiele lepiej niż kolektory płaskie.

Kolektory próżniowe

Z punktu widzenia osób zainteresowanych wykorzystywaniem energii słonecznej do podgrzewania ciepłej wody użytkowej mają one jednak jedną istotną wadę: są droższe od kolektorów płaskich. Pod względem rozwiązań technologicznych kolektory próżniowe są bardziej zaawansowane od płaskich. Są szczególnie polecane tym osobom, które zdecydowały się na montaż kolektorów słonecznych, ale ze względu na usytuowanie domu na działce oraz ze względu na typ dachu nie jest możliwe zainstalowanie kolektorów płaskich. Ich absorber nie może bowiem znajdować się w cieniu, a cały kolektor powinien zostać zamontowany pod kątem 45 stopni. Inny rodzaj absorbera sprawia, że w tym przypadku kolektor składający się z systemu rur próżniowych lepiej sprawdzi się znacznie lepiej.

Sprawdź też: http://www.hewalex.pl/oferta/prozniowe-kolektory-sloneczne/

Każdy rodzaj kolektorów słonecznych ma szereg zalet, nie są one jednak pozbawione także niewielkich wad.

Zobacz też:

Dodaj komentarz