Zabawa dla cierpliwych

Drukarka 3D i jej główne parametry.Drukowanie 3D jest w ostatnim czasie bardzo popularne, chociaż trzeba tutaj doprecyzować kategorię popularności. Na pewno nie można jej definiować jako ogólnie dostępne urządzenie do drukowania. Tak nie jest i jeszcze długo nie będzie, ponieważ drukowanie jest zabawą drogą. Można to oczywiście zaakceptować, ponieważ mamy do czynienia z technologią niemalże kosmiczną, a w pewnym sensie nawet dosłownie kosmiczną. W telewizji pokazują nam drukowane części, które staną się elementem czaszki człowieka rannego w wypadku. Kiedy indziej wydrukowany element staje się fragmentem maszyny dokonującej prawdziwe cuda, chociaż czasami straszy nas się też, że ktoś będzie drukował dla siebie karabiny i biegał po ulicach. Na pewno do tego nie dojdzie, a przynajmniej nie w najbliższym czasie liczonym w dekadach.

Czasochłonny proces

Taki stan rzeczy związany jest z faktem, że drukowanie 3D jest procesem wyjątkowo długotrwałym. W przypadku drukowania tekstu czy obrazu na drukarkach klasycznych jesteśmy przyzwyczajeni do wypluwania przez urządzenie kartek w takim tempie, że czasami trudno jest za nimi nadążyć. W przypadku drukarek 3D jest zupełnie inaczej. Prosty kształt wielkości pudełka zapałek to czasami nawet godzina pracy, zależnie od wykorzystywanego tworzywa sztucznego. Wydrukowanie około dziesięciocentymetrowej figurki trwa przynajmniej półtorej godziny, a jeśli ktoś chciałby mieć model swojej głowy, musi liczyć się z pracą przy drukarce przez nawet dwie pełne doby. A nie da się ukryć, że budowa głowy nie należy do najbardziej skomplikowanych projektów.

Sprawdź również: http://vshaper.com/

Odpowiedzialna za taki stan rzeczy jest technologia, jej najbardziej podstawowe założenia. W drukowaniu 3D, jeśli oczekujemy przyzwoitej jakości oraz dobrej wytrzymałości elementów, musimy mieć na uwadze, że materiał będzie musiał się utwardzać warstewka po warstewce, a to potrwa. Jeśli nie pojawi się rewolucyjna zmiana nie dająca się na razie przewidzieć, drukarki jeszcze przez długi czas zostaną technologią znakomitą i użyteczną, ale ich aplikacja pod symboliczną strzechą będzie dość ograniczona.

Zobacz też:

Dodaj komentarz