Wydobycie – jak wygląda kondycja górnictwa na świecie

Wydobycie – jak wygląda kondycja górnictwa na świecieGórnictwo jest wydobyciem cennych minerałów lub innych materiałów geologicznych z powierzchni ziemi. Depozyty te tworzą zmineralizowany pakiet, który jest ekonomicznie interesujący dla górnika.


Rudy wydobywane przez górnictwo to: metale, węgiel łupki naftowe, kamienie szlachetne, wapień, kreda, kamienie szlachetne, sól kamienna, żwir i glina. Wydobywanie jest wymagane w celu uzyskania dowolnego materiału, który nie może być uprawiany w procesach rolniczych lub wytworzony sztucznie w laboratorium lub fabryce. Górnictwo w szerszym znaczeniu obejmuje wydobycie dowolnego nieodnawialnego surowca, takiego jak ropa naftowa, gaz ziemny, a nawet woda.

Kopalnie od prehistorii do XXI wieku

Wydobywanie kamieni i metali było działalnością ludzką od czasów prehistorycznych. Współczesne procesy wydobywcze polegają na poszukiwaniach rud, analizie potencjału dochodowego proponowanej kopalni, wydobyciu pożądanych materiałów i ostatecznej rekultywacji terenu po zamknięciu kopalni.
Operacje wydobywcze zwykle powodują negatywny wpływ na środowisko, zarówno podczas działalności wydobywczej, jak i po zamknięciu kopalni. Od dawna problemem jest również bezpieczeństwo pracy, jednak nowoczesne praktyki znacznie poprawiły bezpieczeństwo w kopalniach.

A jak wygląda górnictwo w innych krajach?

Dzięki znacznemu wydobycie surowców na świecie prężnie rozwinął się przemysł górniczy. Londyn jest znany jako stolica globalnych „domów wydobywczych”, takich jak Rio Tinto Group, BHP Billiton i Anglo American PLC. Przemysł górniczy w USA jest również duży, ale zdominowany jest przez węgiel i inne minerały niemetaliczne (np. skały i piasek). W 2007 roku całkowita kapitalizacja rynkowa spółek wydobywczych została odnotowana w wysokości 962 miliardów USD, co w porównaniu do całkowitego globalnego pułapu rynkowego spółek notowanych w obrocie giełdowym wynosi około 50 bilionów USD w 2007 r. W 2002 r. Chile i Peru były głównymi krajami Ameryki Południowej w których wydobywano surowce. Przemysł mineralny Afryki obejmuje wydobywanie różnych minerałów; wytwarza stosunkowo mało metali przemysłowych, miedzi, ołowiu i cynku, ale według jednego szacunku jako procent rezerw światowych stanowi 40% złota, 60% kobaltu i 90% światowych metali z grupy platynowców.

Zobacz też:

Dodaj komentarz