Wybieramy narzędzia do obróbki glazury

Bardzo chętnie ściany oraz podłogi w kuchniach i łazienkach wykańczamy ceramicznymi kafelkami. Ich wybór w sklepach jest ogromny. Bardzo często jednak zdarza się, że końcowy efekt nas nie zadowala. To często efekt tego, że płytki zostały przycięte niechlujnie. Często też na źle położonych płytkach widoczne są nieestetyczne odpryski. Czy takich błędów można uniknąć?

Odpowiednie narzędzia są niezbędne

Takich błędów jak te, o których wspomnieliśmy wyżej można oczywiście uniknąć. Do obróbki glazury przeznaczone są specjalne narzędzi noszące nazwę przecinarki do glazury. Narzędzia te dostępne są na rynku w dwóch rodzajach. Przecinarki należące do każdego z tych podstawowych rodzajów różnią się między sobą sposobem w jaki działają. W oparciu o to kryterium do nabycia są przecinarki ręczne oraz elektryczne. Elementem, z którego składa się ręczna przecinarka do glazury jest koło tnące. Narzędzia te są więc bardzo proste w budowie. Przecinarki te nie muszą być do prądu, nie są chłodzone wodą. Są bardzo dobre, gdy musimy przeciąć niewielką ilość. Dodatkowy plus to mała ilość pyłu, który powstaje przy cięciu. Minus: nie można nimi ciąć płytek, które mają duże wymiary. W przypadku przecinarek elektrycznych tarcza, która tnie płytki poruszana jest przez silnik elektryczny. Maszyny te mogą ciąć wielkoformatowe płytki.

Rodzaje przecinarek elektrycznych

Wśród przecinarek elektrycznych wyróżnić można dwa typy. Na rynku dostępne są przecinarki dolnowrzecionowe oraz górnowrzecionowe. Przecinarkami dolnowrzeciowymi można pracować metodą na suchą. Górnowrzecionowe przystosowane są do pracy na mokro. Przecinarki górnowrzecionowe mogą różnić się między sobą konstrukcją. Na rynku dostępne są przecinarki ramowe oraz z ruchomym stołem. W tych pierwszych silnik jest ruchomy, maszynę można wykorzystać do cięcia nawet bardzo długich płytek. Komfort cięcia przecinarkami elektrycznymi zależy między innymi od zastosowanych przez danego producenta rozwiązań oraz od prawidłowo dobranej tarczy tnącej.

Więcej na https://www.husqvarnacp.com/pl/maszyny/przecinarki-do-glazury

Zobacz też:

Dodaj komentarz