Właściwy dobór białej farby

Malowanie mieszkania na biało, wbrew utartym stereotypom wcale nie jest proste. Nie jest też łatwo wybrać dobrą farbę do tej czynności. W krótkim tekście postaramy się wyjaśnić, jak się do tego właściwie zabrać.

Farba biała to dla większości z nas śnieżnobiała biel, która ma jeden odcień uniwersalny. Nic bardziej mylnego. Każda farba posiada bowiem indeks białości powłoki i tak zwany indeks żółci. Musimy się niestety pogodzić z tym, że naprawdę dobrej jakości biała farba, która będzie odpowiadała naszym wyobrażeniom o uzyskanej bieli, jest farba niezwykle kosztowną. Dlatego też, jeśli nie chcemy czynić inwestycji ponad nasz stan posiadania, to wybierzmy farbę ze średniej półki.

Właściwy dobór białej farby

Farba, którą wybierzemy, powinna być przede wszystkim odporna na ścieranie. Przy jasnych ścianach łatwo bowiem o zabrudzenia, co oznacza, że częściej będziemy zmuszeni do mycia ścian. Jeśli farba będzie łatwo się ścierała i nie będzie mocna, to zwyczajnie po pewnym czasie, zniszczymy jej wierzchnią warstwę. Przed zakupem farby warto więc sprawdzić jej techniczne parametry. Normy odporności farby na ścieranie zwyczajowo oznacza się symbolami PN-EN 13300 lub PN 92/C-81517.

Bardzo ważna jest też oczywiście wydajność. Jeśli czasami dziwimy się, czemu farba o pojemności dziesięciu litrów pokryła nam dwa pomieszczenia, a druga o tej samej pojemności, nie wystarczyła nawet na odmalowanie jednego pokoju, to najpewniej odpowiedzią jest właśnie wydajność. Czynnik ten bowiem podpowiada nam, jaką powierzchnie jesteśmy w stanie pomalować, wykorzystując litr danej farby. Im wydajność farby jest wyższa, tym lepiej. Oczywiście farby wysoko wydajne, kosztują stosunkowo drożej, ale należy traktować to raczej jako inwestycje, a nie koszt sensu stricto.

Istnieje też łatwy sposób zwiększenia wydajności farby. Powierzchnia, która będzie malowana, powinna być sucha, odpylona, pozbawiona zabrudzeń i pokryta farbą podkładową. W takim przypadku bardzo często wystarczy nawet położyć jedną warstwę farby, co znaczenie zwiększy jej wydajność.

Zobacz więcej na https://www.dulux.pl/pl/produkty/dulux-absolute-white

Zobacz też:

Dodaj komentarz