Ważne podzespoły w samochodach wielkogabarytowych

Samochody ciężarowe to wciąż jeden z najpopularniejszych środków transportu, który używany jest od wielu lat i na razie nie zanosi się, aby zostały one wyparte przez inne. Nadają się one świetnie do przewożenie niewielkich partii materiałów, które nie zajmują zbyt wiele miejsca.

Wiadomo, że na samochód ciężarowy nie można załadować tak wiele jak na statek, ale na bliższe odległości jak i do miejsc znacznie oddalonych od morza jest to jedyny obok kolei środek transportu, który spisuje się bardzo dobrze. Aby samochody ciężarowe mogły długo pracować muszą być wykonane z bardzo dobrych i odpornych materiałów. Całe pneumatyczne zawieszenie powinno być dostosowane do rodzaju dróg, po którym samochód będzie się głównie przemieszczał.

Resory pneumatyczne

Ważne podzespoły w samochodach wielkogabarytowychObecnie produkuje się coraz twardsze zawieszenie, gdyż jakość dróg w Europie jest bardzo dobra i nie trzeba zbytnio tłumić wybojów. Niemniej jednak resory pneumatyczne muszą być dostosowane do każdych warunków, więc kierowca ma możliwość zmieniania ich odbicia. Jeżeli wie, że będzie wjeżdżał na dziurawą drogę będzie mógł je trochę poluzować, aby stłumić wszelkie nierówności. Czasami przewożone są bardzo delikatne materiały, które łatwo mogą ulec uszkodzeniu, na przykład sprzęt RTV, albo szklane żyrandole lub naczynia. Trzeba jednak pamiętać, że amortyzatory nie będą działać poprawnie, jeżeli węże doprowadzające powietrze będą nieszczelne.

Specjalne nadajniki

Jest to element, na który uwagę zwraca mało osób, ale w rzeczywistości od jego sprawności zależy działanie całego systemu. Nieraz muszą one wytrzymywać spore ciśnienie powietrza, gdyż ciężar, który unoszą amortyzatory alko wynosi paręnaście ton. Od lipca wszystkie samochody ciężarowe muszą mieć zamontowane nadajniki, których najlepszym producentem jest firma emod. Odbierają one sygnał z bramek viatoll, które rozmieszczone są na drogach szybkiego ruchu. Za każdy przejechany kilometr po takich drogach naliczane są opłaty dla samochodów ciężarowych na poczet przyszłych remontów tych dróg, które szybciej się niszczą przez tak ciężki sprzęt, który się po nich porusza.

Zobacz też:

Dodaj komentarz