Ważne informacje o koncie firmowym

Banki działające na terenie naszego kraju mają przygotowane oddzielne oferty dla klientów indywidualnych i firm. Dla obu tych grup klientów banki oferują możliwość prowadzenia rachunków. Jaką ofertę przygotowały banki w tym zakresie dla firm?

Dlaczego warto założyć konto firmowe?

Przepisy prawa, które obowiązują w naszym kraju zezwalają na to, aby osoby prowadzące działalność gospodarczą do prowadzenia finansów firmowych wykorzystywały konto osobiste. Tylko spółki mają obowiązek założyć konto firmowe. Mimo że prawo nie zmusza właścicieli małych firm do posiadania konta firmowego warto je założyć między innymi po to, aby zabezpieczyć rodzinę na wypadek, gdyby firmowe środki zostały zablokowane. Konto firmowe jest ułatwieniem również dla prowadzącej rachunkowość księgowej: prywatne środki przedsiębiorcy zostaną oddzielone od firmowych. Konto firmowe ułatwia również przeprowadzenie kontroli przez Urząd Skarbowy. Na wypadek takiej kontroli obowiązkiem przedsiębiorcy będzie wręczenie urzędnikom jedynie dokumentów, które dotyczą przepływu środków finansowych związanych z prowadzoną działalnością. Urzędnicy, którzy z ramienia US będą dokonywać kontroli nie będą interesować się prywatnymi finansami.

Ważne informacje o koncie firmowym

W jakim banku założyć konto firmowe?

Każdy z banków działających na terenie naszego kraju przygotował bogatą ofertę rachunków przeznaczonych tylko dla przedsiębiorców; konto firmowe można więc założyć w dowolnym banku. Osoby, które prowadzą firmę w postaci jednoosobowej działalności gospodarczej mogą rozważyć możliwość założenia rachunku firmowego w tym samym banku, w którym mają rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Plusem takiego rozwiązania jest to, że pomiędzy kontami stanie się możliwe wykonanie natychmiastowego przelewu. Do tego za przelewy te bank nie pobierze prowizji. Osoby, które chcą założyć konto firmowe, mogą to zrobić składając osobiście wizytę w placówce wybranego banku bądź za pośrednictwem strony internetowej. Osoby, które będą zakładać konto firmowe muszą przygotować oryginał wpisu do CEIDG oraz posiadać dowód osobisty. Dokumenty te są potrzebne niezależnie od wybranej formy zakładania rachunku firmowego. Po dopełnieniu formalności w banku należy pamiętać o zawiadomieniu o założeniu konta firmowego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Skarbowego. Zawiadomienie można złożyć osobiście lub poprzez system internetowy wykorzystany przy rejestracji firmy. W tym drugim przypadku niezbędna jest aktualizacja wniosku o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej.

Dodatkowe informacje znajdziesz pod adresem https://www.mbank.pl/firmy/konta-firmowe/konto-podstawowe/

Zobacz też:

Dodaj komentarz