Subtelna i oryginalna sypialnia

Subtelna i oryginalna sypialnia

Sypialnia to najbardziej intymne i subtelne pomieszczenie w całym domu. Ważnym elementem, który wpływa na charakter i klimat sypialni, jest kolor ścian.


Wybór koloru to przede wszystkim kwestia indywidualnego gustu oraz preferencji użytkownika, warto jednak pamiętać o kluczowych zasadach, którymi należy kierować się podczas podejmowania decyzji o wyborze dominujących kolorów w sypialni.

Wielkość sypialni

Pierwszą kwestią na którą należy zwrócić uwagę planując malowanie sypialni, jest wielkość pomieszczenia. W małej sypialni z niskim sufitem najlepiej zastosować jasne kolory, które rozświetlą pokój i optycznie go powiększą. W tej sytuacji najlepiej wybrać farby błyszczące, odbijające światło – farby ciemne, matowe sprawią, że efekty będą odwrotne do pożądanych, czyli optycznie zmniejszą pomieszczenie.
Doskonałą propozycją jest użycie odcieni kontrastujących ze sobą – pozwoli to w szczególny sposób zaakcentować wybrany elementy architektoniczne, warto jednak zadbać o to, aby były to kolory ciepłe i pastelowe, np. połączenie jasnożółtego z lawendowym.
Jasne, neutralne kolory pozwolą natomiast ukryć ewentualne defekty.

Planując malowanie sypialni najlepiej wybrać kilka odcieni bądź kolorów, unikając dominacji jednej barwy, gdyż może to stwarzać przytłaczające wrażenie wizualno-estetyczne.

W zgodzie z modą

Malowanie sypialni można wykonać samemu, dobierając kolory zgodne z własnymi oczekiwaniami i jednoczesnym uwzględnieniem aktualnych trendów w modzie.

Wśród ostatnich trendów dominuje użycie jasnych odcieni na większości ścian pokoju oraz użycie innego odcienia, czy wręcz koloru na ścianie centralnej, która w szczególności skupia uwagę osób przebywających w sypialni – zazwyczaj jest to ściana znajdująca się bezpośrednio za wezgłowiem łóżka. Miejsce to można także wyróżnić za pomocą fresków, wzorów lub innych ozdób, np. obrazu, plakatu czy ściennej makaty.

W jasnych, przesyconych naturalnym światłem słonecznym sypialniach można zastosować chłodne barwy, nie mniej jednak jeśli są to pomieszczenia słabo oświetlone, warto je ocieplić jasnymi i ciepłymi kolorami.

Śmiało można więc stwierdzić, że malowanie ścian, choć na pozór mało istotne, w rzeczywistości w znaczny sposób wpływa na charakter i wyjątkowy klimat sypialni.

Jeśli nie możesz zdecydować się na żaden określony styl, pomaluj sypialnię na biało.

Zobacz też:

Dodaj komentarz