Sprężarki Ingersoll Rand

Sprężarki powietrza są urządzeniami, które znajdują bardzo duże zastosowanie w przemyśle. Dużą zaletą urządzeń napędzanych w ten sposób jest uzyskiwanie bardzo dużych mocy i szybkości obrotowych oraz bezawaryjność. Jednym z czołowych producentów jest Ingersoll Rand. Produkty tej firmy cechują się bardzo wysoką jakością, przez co jest częstym wyborem dużych zakładów produkcyjnych.

Sprężarki Ingersoll RandNajczęściej stosowane są kompresory tłokowe. Przy wyborze źródła odpowiedniego modelu należy zadać sobie pytanie, jaka ilość urządzeń lub maszyn będzie przez nie zasilana, jak często dane urządzenia będą pracować oraz jakie są warunki pracy danych urządzeń. Dokonując dokładnej i rzetelnej analizy można przystąpić do zakupu sprzętu.

W skład budowy kompresora tłokowego wchodzi agregat sprężarkowy, silnik napędzający agregat, zbiornik na sprężone powietrze i osprzęt, którym są rury, wężyki, itp. Pompa kompresora jest urządzeniem wyporowym, w którym zachodzi sprężanie powietrza na skutek działania ruchu posuwisto-zwrotnego tłoka w cylindrze. Agregaty sprężarkowe mogą mieć aluminiowy bądź żeliwny korpus, posiadać jeden bądź kilka tłoków, jeden lub kilka stopni sprężania oraz mogą być smarowane za pomocą oleju bądź bez niego.

Zastosowanie tego typu maszyn jest bardzo duże. Zaczynając od prac domowych jak malowanie płotu, tynkowanie bądź gipsowanie ścian czy pompowanie opon, poprzez zastosowania ściśle przemysłowe, jak i napędzanie ciężkich maszyn i urządzeń. Ponadto można je stosować do malowania natryskowego, dystrybucji gazów technicznych bądź do przetłaczania gazu ziemnego. Dodatkowym zastosowaniem sprężonego powietrza, abstrahując od przenoszenia energii, może być zasilanie pneumatycznych systemów sterowania. W ten sposób mogą być zasilane różne siłowniki czy przełączniki. Dzięki napędowi pneumatycznemu, urządzenia i maszyny mogą osiągać bardzo duże moce oraz szybkości obrotowe.

Sprężarki powietrza są urządzeniami znajdującymi bardzo duże zastosowanie w przemyśle. Bardzo dużą zaletą tego typu napędu, w urządzeniach i maszynach, jest jego bezawaryjność i łatwość ewentualnej naprawy. Powietrze samo w sobie może być nośnikiem energii oraz informacji, przez co może być również wykorzystywane w pneumatycznych systemach sterowania.

Zobacz też:

Dodaj komentarz