Śmieć czy skarb?

Już od bardzo dawna zwykło się mówić, że to, co dla jednego jest śmieciem pozbawionym wartości, dla innych może okazać się prawdziwym skarbem. Czy to twierdzenie ma sens? Oczywiście ma. Mało tego – może dotyczyć również dość niespotykanych rzeczy. Bo komu potrzebny jest zużyty olej? A jednak!

Korzyści płynące ze zużytego oleju

Zużyty olej – czy to posmażalniczy, czy ten, który wylewamy z maski olejowej naszych samochodów – jest odpadem, to fakt. W dodatku odpadem na tyle niebezpiecznym, że jego utylizację regulują odpowiednie ustawy. Jednak mimo faktu, że jest to odpad, w dodatku szkodliwy, skup oleju przepracowanego kwitnie w najlepsze. Dlaczego?

Przetworzony olej jest skupowany przez specjalne firmy, które następnie odsprzedają go rafineriom. Rafinerie z kolei przetwarzają przepracowany olej, oczyszczają go i ponownie dodają do olejów opałowych bądź olejów silnikowych. Jednak to nie wszystko – przepracowany olej ma też swoje zastosowanie w budownictwie. A konkretniej – przy remontach dróg. Używany jest bowiem przy lepikach, których z kolei używa się właśnie do łatania dziur w drogach. Przepracowany olej, zwłaszcza olej posmażalniczy, może być również przez rafinerie przerobiony na swoisty półprodukt, który później wchodzi w skład biopaliwa.

Jak pozbyć się zużytego oleju?

Bez względu na to, w jakim celu skupowany jest zużyty olej, zwykli ludzie – właściciele barów, pubów, restauracji, warsztatów samochodowych i innych punktów, w których ma się styczność z dużą ilością przepracowanego oleju – muszą się go jakoś pozbyć. Firmy, które zajmują się skupem, najczęściej same zgłaszają się po odbiór zużytego oleju.

Jest to rozwiązanie, które nie tylko jest wygodne, z punktu widzenia osoby, która chce pozbyć się takiego odpadu, jakim przecież jest przepracowany olej. Jest to również rozwiązanie, które jest zgodne z prawem i bezpieczne dla środowiska naturalnego. Samochody firm, które skupują i przewożą przepracowany olej, są samochodami, które są dostosowane do przewożenia takiego towaru i spełniają wszystkie, nieraz bardzo wyśrubowane normy bezpieczeństwa o środowisko naturalne.

Zobacz też:

Leave A Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *