Sejfy na broń – regulacje prawne

Sejfy na broń – regulacje prawnePosiadanie broni, czy to do celów prywatnych, czy służbowych, obostrzone jest wieloma przepisami. Charakter broni sprawia, że podlega ona wielu regulacjom, przestrzeganie których jest bezwzględnie obowiązujące. Dotyczą one zarówno kwestii zakupu, pozwolenia na posiadanie, jak i jej przechowywania.

Rozporządzenie z 2014 roku

Dokumentem prawnym, który reguluje kwestie dotyczące tego, w jakich warunkach należy przechowywać broń jest rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z dnia 26. sierpnia 2014 r. w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji. Dlatego też w sklepach w dziale sejfy na broń znaleźć można wyłącznie takie sejfy, które spełniają wymogi zawarte w tym rozporządzeniu. Więcej przeczytasz na stronie https://www.saffort.pl/sejfy-na-bron

Gdzie przechowujemy broń?

W specjalnym pomieszczeniu zwanym magazynem broni, jeśli mówimy o miejscach, gdzie broń służy na przykład pracy czy nauce, jak ma to miejsce na komisariacie czy w szkole policyjnej lub w przypadku posiadania prywatnego, w specjalnych urządzeniach, które należą co najmniej do klasy S1 (najniższa z klas) zgodnie z normą PN-EN14450. Do urządzeń tych zaliczamy oczywiście sejfy.

Sejfy atestowane

Sejfy, które możemy spotkać na rynku, dzielą się ogólnie na bezklasowe, jak i atestowane. I to tylko te drugie spełniają wymogi podane w rozporządzeniu. Jeśli posiadamy broń, choćby najmniejszą, musimy zaopatrzyć się w sejf posiadający certyfikat bezpieczeństwa. I to od nas tak naprawdę będzie zależało, czy wybierzemy klasę S1, S2, 0, I czy wyższą. Musimy przy tym zdawać sobie sprawę z faktu, że im wyższa klasa – tym cena sejfu też jest większa.

Ochrona nie tylko przed kradzieżą

Sejfy na broń mają nie tylko chronić przed jej kradzieżą, ale również przed dostępem dzieci czy różnymi czynnikami, jak chociażby ogień czy woda. Dlatego w wielu wersjach spotkać możemy na przykład dodatkowe wypełnienie przeciwpożarowe. Dzięki temu mamy pewność, że broń faktycznie w różnych warunkach jest dobrze zabezpieczona.

Przechowywanie broni w odpowiednim sejfie należy traktować nie tylko jako kwestię dostosowania się do obowiązujących przepisów, ale jako sposób na zagwarantowanie wszystkim osobom przebywającym w danym budynku bezpieczeństwa.

Zobacz też:

Dodaj komentarz