Rodzaje obróbki skrawaniem

Skrawanie potraktowane może być jako jeden większy proces, ale składa się na niego kilka różnych sposobów skrawania. W dużym uproszczeniu samo skrawanie polega na usunięciu z materiału zbędnych elementów, w celu uzyskania pożądanego kształtu. Pod tym względem przypominać może to w pewnym stopniu proces rzeźbienia, jednak poziom precyzji jest tutaj o wiele większy nie mówiąc już o twardości materiału, w którym obróbka jest realizowana.

Rodzaje obróbki skrawaniemNa ogół są to elementy metalowe, z których usuwane są nadmiarowe tak zwane naddatki, na kilka różnych sposobów.  Wiele zależy także od tego jakiego rodzaju przedmiot chcemy wytworzyć przy pomocy obróbki skrawaniem. I tak, tak zwana obróbka obwiedniowa jest najczęściej wykorzystywana do szybkiego i precyzyjnego wytwarzania kół zębatych, które są jednym z podstawowych rodzajów elementów dostarczanych przez centra obróbcze specjalizujące się w procesie obróbki skrawaniem.

Popularnym rodzajem obróbki skrawaniem jest tak zwana obróbka ubytkowa, podczas której specjalne ostrza usuwają ściśle określoną warstwę materiału. To właśnie ten rodzaj obróbki jest najczęściej kojarzony z samą obróbką skrawaniem. Nadmiar materiału usuwany jest przez specjalne ostrza, z przedmiotu, który może być w tym czasie unieruchomiony, na przykład w imadle. Proces wymaga zastosowania odpowiednio ostrych ostrzy, które precyzyjnie są w stanie usunąć zadaną warstwę materiału.

Podobne zastosowanie ma tak zwana obróbka wiórowa, która także ma na celu usuniecie nadmiarowej warstwy materiału przy wykorzystaniu specjalnego ostrza, ale tutaj dodatkowo znaczenie ma jeszcze geometria ostrza. Ten sposób wykorzystywany jest do wytwarzania specjalnych elementów i części, a obrabiany przedmiot tak samo może być zarówno unieruchomiony jak i znajdować się w ruchu gdy obróbka realizowana jest poprzez tłoczenie. Ostatnim rodzajem jest obróbka ścierna. Nadal jest to obróbka skrawaniem, ale już z wykorzystaniem specjalnych ziaren ściernych. Jej celem jest już nie tyle usunięcie naddatku, co wygładzenie powierzchni czy też nadanie jej określonych właściwości.

Zobacz też:

Leave A Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *