Rekordowe pizze – kilka ciekawostek

Pizza to przysmak kuchni włoskiej, który bije rekordy popularności na całym świecie. To danie uwielbiane na wszystkich kontynentach – od obu Ameryk, poprzez Europę, aż po daleką Azję. Trudno się zatem dziwić, iż Księga Rekordów Guinnessa pełna jest nietypowych i zaskakujących wyczynów związanych z tym jakże popularnym daniem. Szczególne miejsce w księdze zajmują rekordowe pizze – największe, najdłuższe i najdroższe. Oto kilka rekordów dotyczących tradycyjnego włoskiego dania.

Najdłuższa pizza

Jeden z najbardziej znanych rekordów dotyczący tradycyjnej włoskiej potrawy został pobity w amerykańskim miasteczku Fontana w stanie Kalifornia, którego mieszkańcy przygotowali najdłuższą pizzę na świecie. Upieczona przez kalifornijskich pizzermanów potrawa miała niemal 1931 metrów. Do jej przygotowania zużyto 8 ton ciasta, 1,5 tony sera mozzarella oraz 2,5 tony sosu pomidorowego. W akcję zaangażowało się 100 osób, które pracowały przez ponad 54 godziny.

Najdroższa pizza

Inny rekord związany z pizzą dotyczy jej ceny – dodajmy: bardzo wysokiej. Najdroższa pizza świata dostępna jest w stolicy Malty. W znanej na całej świecie pizzerii Margo można skosztować pizzę z białymi truflami, mozzarellą di bufala oraz płatkami 24 – karatowego złota. To wytworne danie kosztuje około 8500 złotych. I chociaż nie cieszy się powszechną popularnością (z oczywistych względów), to jednak podnosi popularność lokalu.

Najostrzejsza pizza

Mianem najostrzejszej pizzy na świecie może pochwalić się lokal Paul’s Pizza, zlokalizowany w brytyjskim mieście Saltdean. Na ostrość potrawy wpływają papryczki Naga Jolokia, które uchodzą za najbardziej pikantną odmianę tego warzywa. Pomysł najostrzejszej pizzy globu wziął się z upodobań właściciela do ostrych i pikantnych smaków. Jednak – co warte podkreślenia – przeciętny klient pizzerii może mieć problem z jej konsumpcją. Dlaczego? Otóż ostrość potrawy ocenia się na 3 200 000 w skali Scoville’a (dla porównania – gaz pieprzowy ma 5 000 000, a sos tabasco jedynie 8000). Dlatego też warto się dobrze zastanowić przed jej spróbowaniem.

Popularność pizzy sprawia, iż jest ona bohaterką wielu rekordów Guinnessa. Najdłuższa, najdroższa i najostrzejsza – taka właśnie bywa pizza. Gdańsk nie może pochwalić się rekordowymi potrawami, ale ma coś znacznie lepszego – może zaprosić na najlepsze pizze w przeróżnych odmianach.

Zobacz też:

Dodaj komentarz