Przemysł górniczy w Polsce – ważne informacje

Przemysł górniczy w Polsce – ważne informacjePrzemysł górniczy w Polsce jest dość skomplikowaną kwestią. Niewiele rozmawia się też na jego temat, stąd też większość osób nie posiada zbyt wielu aktualnych informacji na jego temat.

Natomiast niegdyś niesamowicie istotne dla polskiej gospodarki górnictwo obecnie boryka się z wieloma problemami, a szansy przywrócenia tej gałęzi przemysłu do jej dawnej świetności z roku na rok maleją.

Ciężki i ryzykowny zawód

Od wielu lat to przemysł górniczy stanowi jedną z ważniejszych dziedzin przemysłu w naszym kraju. Rejon Śląska od zawsze słynął i nadal słynie z doskonale rozwiniętej branży górniczej, nawet jeśli w ostatnim czasie ogarnia ją kryzys, a osób chętnych pracować w kopalni jest coraz mniej. Pomimo wysokich zarobków i perspektywy wysokiej emerytury, jest to zawód dość ryzykowny i wyczerpujący, dlatego nie każdy może go wykonywać. Duży zysk bowiem nie zawsze rekompensuje wielogodzinną, ciężką pracę, która często ma również negatywny wpływ na zdrowie. Z tego powodu napływ nowych robotników jest stosunkowo niski, a ci stali często decydują się na strajki, osłabiające branżę.

Jaka jest obecna sytuacja kopalni?

Problem z przemysłem górniczym w Polsce wiąże się również z tym, że wiele kopalni jest zacofanych technologicznie i wymaga kosztownej modernizacji. Ponadto branże osłabiają nie tylko nierozwinięte kopalnie, ale również zarządzające nimi spółki. Znana przed laty Kampania Węglowa, która w ciągu roku wydobywała nawet 40 milionów ton węgla, na przestrzeni ostatnich lat przestała generować zyski, by ostatecznie stracić wszystkie zakłady górnicze. Nie jest to odosobniony przypadek. Kopalnie pozostają źle zarządzane, a dofinansowania ze strony państwa zazwyczaj niewiele wnoszą, jako że rzadko wykorzystuje się na bezsprzecznie potrzebną modernizację. W 2016 roku znaczna większość kopalni przeszła w ręce Polskiej Grupy Górniczej, która próbuje przywrócić przemysł górniczy w Polsce do jego dawnej świetności. Problem jest jednak większy, niż mogłoby się wydawać i jedynie stały, wieloletni nakład sił i środków jest w stanie pomóc polskiemu górnictwu wyjść na prostą.

Zobacz też:

Dodaj komentarz