Przemysł górniczy w Polsce – co warto wiedzieć?

Przemysł górniczy w Polsce – co warto wiedzieć?Jeśli chodzi o polskie ziemie, to niezmiennie od wielu lat, górnictwo stanowi temat, o którym można mówić w nieskończoność, a i tak wszystko nie zostanie o nim powiedziane. Górnictwo w wielu osobach budzi żywe zainteresowanie, szczególnie, że w mediach przemysł górniczy stanowi niezwykle często pojawiający się temat.

Prawda jednak wygląda tak, że przeciętny Polak, nawet pomimo tak wielu informacji przekazywanych przez media, niezwykle często nie jest w stanie opowiedzieć o jakichś szczegółach ściśle związanych z branżą górniczą, znając jedynie absolutnie podstawowe informacje o niej.

Problemy kolejnych rządów

Niestety, ta podstawowa wiedza raczej nie napawa optymizmem, stąd zapewne duża część społeczeństwa uważa, że przemysł górniczy w Polsce jest w dość trudnej sytuacji. Co jakiś czas w mediach usłyszeć można informacje, że konieczne jest zamknięcie kolejnej kopalni, co wiąże się z utratą miejsc pracy dla bardzo dużej grupy osób. Co ciekawe sytuacja ta ciągnie się od dawien dawna i jakoś żadne z rządów sprawujących do tej pory władze, nie był w stanie poradzić sobie nawet w najmniejszym stopniu z tym problemem. Skąd zatem takie problemy, biorąc pod uwagę fakt, że wielu specjalistów zgodnie podkreśla, że górnictwo to jedna z kluczowych gałęzi polskiej gospodarki. Być może wpływ na to ma fakt, że w Polsce mianem przemysłu górniczego określa się wszystko, co związane jest z wydobyciem oraz przygotowaniem kopaliny.

Górnicy protestują…

W Polsce najsłynniejszym okręgiem górniczym jest oczywiście Śląsk, znany i słynny z wielu strajków górników. Osobom nieznającym specyfikacji zawodu wydawać się może, że wysokie pensje i przyzwoite emerytury to powód do radości, a nie do walki z obecnie panującym rządem. Cóż nie do końca sytuacja górników przedstawia się w tak różowych barwach, jakby się mogło postronnym osobom wydawać. Duży wpływ na te strajki ma przede wszystkim błędne zarządzanie kopalniami, które niestety od lat nie ulega jakiejkolwiek poprawie. Swoją cegiełkę do pogrążenia sytuacji górnictwa w Polsce dokładają również źle działające, liczne związki zawodowe.

Zobacz też:

Dodaj komentarz