Programy cam/cad i ich zastosowanie do projektowania form wtryskowych

Nowoczesne oprogramowanie cam/cad posiada cały szereg możliwości w znacznym stopniu ułatwiając i przyśpieszając proces produkcji poszczególnych elementów i części. Do podstawowych możliwości takiego programowania należy właśnie funkcjonalność projektowania różnorodnych elementów, w tym także bardzo skomplikowanych mechanizmów i części. Istotna jest także biblioteka części, którą dane oprogramowanie dysponuje.

Programy cam/cad i ich zastosowanie do projektowania form wtryskowychNa ogół są to zarówno typowe, tak zwane znormalizowane elementy jak i specjalne części czy podzespoły produkowane przez znanych światowych producentów. Często też funkcjonowanie zaprojektowanych części można zobaczyć w czasie rzeczywistym już podczas prowadzenia prac projektowych. Jeśli więc przedmiotem działania jest tutaj produkcja form wtryskowych, to można już na wczesnym etapie rozważyć i sprawdzić kilka proponowanych rozwiązań i wybrać to, które okaże się najkorzystniejsze.

Poza tym tego rodzaju oprogramowanie daje możliwości inżynierii wstecznej, czyli w dużym skrócie wprowadzenie do programu już istniejących części, które możemy wykorzystywać później w kolejnych projektach. Ostatnią dosyć typową opcją jest możliwość renderowania zaprojektowanych elementów, często też dodatkowo wraz ze specjalną dokumentacją już w 2d, która może być bardzo pomocna w procesie faktycznej produkcji części. Dodatkowo programy tego typu mogą wspierać projektowanie wyjątkowo zaawansowanych czy wyspecjalizowanych części. Tutaj doskonałym przykładem jest produkcja form wtryskowych, gdzie bardzo ważnym etapem produkcji jest właśnie zaprojektowanie odpowiednich form wtryskowych.

Sprawdź: http://www.visicadcam.pl/mould

W przypadku tak skomplikowanych elementów możemy skorzystać z dodatkowych możliwości oprogramowania do projektowania cam/cad. Mowa tutaj chociażby o automatycznym dopasowaniu poszczególnych części, na przykład elementów łączących, wraz ze zmianą parametrów niektórych elementów. Możliwe jest także sprawdzenie pracy, czy chłodzenia form chłodzących w czasie rzeczywistym, na etapie projektowania. Szybko można więc zobaczyć w jaki sposób na prace elementu wpływ będą miały wprowadzane przez nas zmiany.

Zobacz też:

Dodaj komentarz