Program CAM

Program CAMOd początków, gdy znaleziono zastosowanie komputerów w przemyśle został stworzony bardzo szeroki wachlarz programów, które wspomagają pracę robotnika, inżyniera lub specjalisty do spraw kontroli produkcji. Aktualnie każda część procesu wytwórczego od powstania pomysłu w głowie inżyniera, aż do dostarczenia gotowego produktu do klienta, jest usprawniona przy użyciu komputera, czyli:

– pomiary;

– wykonanie przedmiotu;

– symulacja obróbki;

– programowanie obrabiarek;

a szczególnie:

– wizualizacja.

I takim oto sposobem został napisany program CAM (SmartCAM) – bardzo dobry i tani program do maszyn numerycznych CNC.

Od początków się zaczęło…

SmartCAM zwany w skrócie także CAM został stworzony przez Point Control w 1980 roku. W tym czasie program ten odniósł ogromny sukces i cieszył się wielką popularnością wśród użytkowników. Lecz w latach 1990 CAM był nabywany przez różne firmy, między innymi przez EDS, Camax Systems, aż w końcu trafił do Unigraphics (obecnie UGS). Te zmiany właścicieli, które trwały przez osiem lat bardzo wpłynęły na twórców programów. Niestety wpływ był negatywny co spowodowało odejście z pracy wielu programistów. Realnie rozwój programu zakończył się w 1990 roku, ale nastąpił przełom po 2000 roku.

Do obecnych czasów powstało wiele wersji programów np. SmartCAM V17, SmartCAM V18.5, SmartCAM 2014, SmartCAM 2015 czy SmartCAM 2016. Każda z tych wersji wprowadzała coś nowego, udoskonalając program funkcjami rozbudowy o szereg udoskonaleń z zakresu zaawansowanego toczenia osi B i osi C, współpracy z podwrzecionami, strategię morficzną, obróbkę resztek, automatyczne wykrywanie cech otworów, czy symulację bezpośrednio z wybranego obszaru okna graficznego i wiele, wiele więcej.

Najnowsza wersja SmartCAM 2016 pojawiła się w pierwszych dniach stycznia. Producent programu rozbudował zarządzanie plikami oraz procesami w bibliotece KBM, dodał nowe funkcje do modułu frezarskiego, przebudował interfejs i dodał wiele innych modułów do programu CAM.

Warto tutaj wspomnieć, że osoby, które są zainteresowane przetestowaniem programu bezpłatnie, mogą napisać do firmy w celu ustalenia szczegółów.

Zobacz też:

Dodaj komentarz