Pociągi

ToryWiele mówi się w mediach o tym, że polskie pociągi jeżdżą nie tylko niezwykle wolno ( i tonie tylko jeśli chodzi już o normy europejskie ) ale też i nie punktualnie. Wiele osób przypisuje tutaj winę naszemu krajowemu przewoźnikowi, ale składa się na to zdecydowanie więcej czynników.

Po pierwsze same składy pociągów. Niektóre z nich maja już tak wiele lat że powinny być już dawno wycofane z użytkowania. Jak się okazuje jednak zakupienie nawet całkowicie nowych pociągów nie wiele zmienia jeśli chodzi o szybkość, z jaką mogą się one poruszać.

Ograniczenia prędkości

PociągCo prawda komfort dla samych podróżnych jest o wiele wyższy, ale nie zmienia to faktu, że te nowoczesne pociągi pokonują poszczególne odcinki w czasie wolniejszym niż miało to miejsce w naszym kraju niemalże 100 lat temu. Takie porównanie powinno dawać jak najbardziej do myślenia. Odpowiedzialne jest za to przestarzałe posadowienie szyny, w przypadki którego nie ma możliwości aby pociągi mogły się szybko poruszać. W niektórych miejscach ograniczenia są nawet do 20 kilometrów na godzinę. Oczywiście przeprowadzane są drobniejsze remonty, przy których wymieniane są masy dylatacyjne czy też może wyłączniki krańcowe, ale o wymianie całych podkładów kolejowych nie ma jak na razie mowy. Dlatego też nawet jeśli pociągi wyposażone są w nowoczesne resory pneumatyczne, to i tak podróżujący mogą na niektórych odcinakach odczuwać pewien dyskomfort.

Silniki elektryczne

PociągCzy to oznacza, że podróż pociągiem to zły pomysł? Nie można tak oczywiście mówić. Po pierwsze pociągi są wyposażone w silniki elektryczne dzięki czemu są nie tylko ekologiczne, ale też i ceny za bilety nie rosną tak szybko jak ceny za bilety w przypadku autobusów, które poruszają się na przykład na benzynę czy też ropę. W wielu miejscach też podróż pociągiem będzie też zdecydowanie szybsza. Nie oznacza to jednak, że nie spotkamy się ze złym stanem torów czy też opóźnieniami. Po prostu drogi mogą znajdować się jeszcze w gorszym stanie, a jeśli doda się do tego możliwość stania w wielokilometrowych korkach, do okazuje się, że jednak podróż pociągiem jest zdecydowanie bardziej rozsądnym wyborem. Pozostaje mieć tylko nadzieje, że do czasów mistrzostw Europy w piłce nożnej sytuacja ta ulegnie zdecydowanej poprawie.

Zobacz też:

Dodaj komentarz