PMS. Jak sobie z tym radzić

Wedle różnych szacunków syndrom napięcia przedmiesiączkowego dotyczyć może od pięćdziesięciu do osiemdziesięciu procent kobiet. Większość z nas stara się jedynie dzielnie znosić dolegliwości. Tymczasem PMS można skutecznie leczyć i eliminować większość dolegliwości z nim związanych.

 

Skąd to się bierze?

PMS głównie wywołują zaburzenia hormonalne związane z cyklem płciowym kobiety. W pierwszej połowie cyklu rośnie poziom estrogenów, w drugiej zaś stale wzrasta poziom progesteronu. Jeżeli organizm produkuje za mało progesteronu, dochodzi do zachwiania równowagi hormonalnej, pojawiają się przykre objawy. PMS przypisuje się też prolaktynie. Według niektórych lekarzy przyczyn napięcia przedmiesiączkowego należy też szukać w niewłaściwej diecie oraz niehigienicznym trybie życia, a nawet w czynnikach genetycznych. Odkryto bowiem, że PMS częściej występuje u kobiet, których matki miały podobne dolegliwości. Aby mieć pewność, czy mamy do czynienia z PMS powinniśmy wykonać badania hormonalne. Lekarz zwykle zleca cytologię hormonalną, która polega na pobraniu wymazu z pochwy w kolejnych fazach cyklu, czyli między 6. a 9., 13. i 14. oraz 21. i 24. dniem.

 

Jak sobie radzić?

Możemy wykorzystać jeden z leków dostępnych na rynku. Chodzi tutaj o antydepresanty, a także leki, które bazują na naturalnych składnikach. Jednym z nich jest Castagnus. Najczęściej jest on stosowany w leczeniu łagodnych oraz umiarkowanych objawów PMS. Olbrzymią jego zaletą jest to, że bazując na naturalnych składnikach, lek ten nie daję poważnych efektów ubocznych. Dodatkowo należy też wprowadzić pewne modyfikacje w nasze codzienne funkcjonowanie. Regularne odżywianie, większe wykorzystanie warzywa oraz owoców i unikanie potraw wzdymających, to krok pierwszy i najłatwiejszy. Wprowadźmy też do diety naturalne środki moczopędne. Warto pić jogurt, kefir, maślankę, które regulują pracę przewodu pokarmowego. Ograniczyć natomiast trzeba spożycie takich napojów jak cola czy kawa. Z naszego życia należy niestety całkowicie pozbyć się alkoholu i ograniczyć spożycie słodyczy.

Zobacz też:

Dodaj komentarz