Piec koza – do jakich wnętrz pasuje?

Piec koza – do jakich wnętrz pasuje?Kiedy ktoś w średnim wieku lub starszy słyszy słowa „piec typu koza” od razu ma przed oczami niezbyt ładny element ogrzewania, który kiedyś był niezwykle popularny. To czarny, odymiony, niezbyt urokliwy, mały potworek, którego na pewno nie chcieliby mieć w swoim nowoczesnym domu, ani też nie polecaliby go dzieciom czy wnukom. Tymczasem w przypadku tego rodzaju piecyków bardzo wiele się zmieniło – uległy unowocześnieniu i w tej chwili są bardzo chętnie poszukiwanym elementem wyposażenia wnętrz. Czym dokładnie są piecyki tego rodzaju i do jakich wnętrz pasują?

Piec koza – wyjaśnienie terminu

Tak zwany piec koza to po prostu piecyk wolnostojący, odznaczający się tym, że można go zamontować wszędzie – bez konieczności zmieniania całej wentylacji, ani przebudowywania wszystkiego. Tego rodzaju piece zajmują dużo mniej miejsca niż tradycyjne kominki i można je ze sobą zabrać na przykład w trakcie przeprowadzki – nie muszą zostawać w danym pomieszczeniu. Nie ma żadnej konieczności wykonywania dla nich specjalnej obudowy, więc jest to także rozwiązanie o wiele tańsze – a w tym momencie piece typu koza występują w tak dużej liczbie modeli, że z łatwością można je dopasować do konkretnego wnętrza.

Piec koza – gdzie go ustawić?

Nowoczesne kominki tego typu mogą mieć unikalne kształty, być błyszczące, kolorowe, z dekoracyjnymi elementami, a także dużymi, przeszklonymi drzwiczkami, dzięki którym można się wpatrywać w ogień w trakcie wolnych chwil – i odprężać się w ten sposób. Piec koza najlepiej wygląda w salonie lub w sypialni, jednak sprawdzi się również w gabinecie, a nawet w jadalni. Można go znaleźć także w bardziej tradycyjnej formie – wówczas będzie się świetnie komponował z wnętrzami nawiązującymi do dawnych czasów, klasycznymi i tradycyjnymi. W każdym jednak przypadku tego rodzaju piece tworzą specyficzny, sielski klimat – dzięki nim wnętrze prezentuje się o wiele bardziej przytulnie, zatem zdecydowanie warto w nie zainwestować. Nie jest to szczególnie duży wydatek, a znakomicie dekoruje przestrzeń.

Zobacz też:

Leave A Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *