Ogrzewanie geotermalne i pompy ciepła

PrzemysłPodstawowym urządzeniem wykorzystywanym do poboru energii geotermalnej jest pompa ciepła, która pozyskuje energię geotermalną z odpowiedniej głębokości.

Przeciętny odwiert wykonywany jest na głębokość około 100 metrów w zależności jeszcze od rodzaju terenu, czasem konieczne może być wykonanie głębszego odwiertu.

Sposób wykorzystania

PrzemysłTo jak działają pompy ciepła uzależnione jest od tego w jaki sposób chcemy z energii geotermalnej korzystać. Jednym ze sposobów może być skorzystanie z wód geotermalnych, ale niestety nie wszędzie one występują. W przypadku tradycyjnych rozwiązań stosowane jest specjalne medium, które znajduje się w instalacji geotermalnej. Może być to specjalna ciecz, o odpowiednich właściwościach termicznych, dzięki czemu ogrzewa się nieco łatwiej, dłużej także zachowuje ciepło. Pozyskana energia kumulowana jest w specjalnych kolektorach, może być także bezpośrednio wykorzystana przy instalacjach ogrzewania podłogowego. System sprawdzi się także przy tradycyjnym ogrzewaniu centralnym, doskonale może podgrzewać wykorzystywaną w takim ogrzewaniu wodę.

Energia geotermalna

PrzemysłTakże podczas korzystania z ogrzewania podłogowego część energii geotermalnej może być wykorzystana do podgrzania wody, której domownicy używają korzystając z umywalki czy też innych urządzeń sanitarnych. Także to przekłada się przecież na oszczędności i to dosyć wymierne. Odpowiednio dobrana pompa jest w stanie także w lecie zapewnić chłodzenie, opierając się na podobnych zasadach. Koszty instalacji nie muszą być oczywiście wysokie, zwłaszcza jeśli pod uwagę weźmiemy przyszłe oszczędności, które można w ten sposób pozyskać. Oczywiście już przy samej budowie tego rodzaju systemu ogrzewania otrzymać można stosowne dofinansowanie. Jako, że są to systemy ekologiczne jeśli chodzi o ogrzewanie, to dofinansowanie pomp ciepła może pokryć sporą część wydatków ponoszonych na ogrzewanie geotermalne. Sam system może być także wspierany przez bardziej tradycyjne systemy ogrzewania, na przykład z wykorzystaniem gazu ziemnego. Raczej rzadko zachodzi jednak potrzeba korzystania z alternatywnej formy ogrzewania w swoim domu.

Zobacz też:

Dodaj komentarz