Obalamy trzy popularne mity na temat solarów

Obalamy trzy popularne mity na temat solarów

Kolektory słoneczne, czyli tzw. solary, stają się coraz częstszym elementem naszego krajobrazu. Na ich rosnącą popularność z pewnością wpływają wysoka wydajność oraz zróżnicowane metody instalacji (solary wcale nie muszą znajdować się na dachu).

Niemniej wciąż nie brakuje przeciwników tego ekologicznego, efektywnego i efektownego rozwiązania. Oto kilka najczęściej powtarzanych przez nich mitów.

1. Inwestycja w kolektory słoneczne? To może nigdy się nie zwrócić!

Zacznijmy od najchętniej powielanej nieprawdy. Nie istnieje, rzecz jasna, uniwersalny wzór, w myśl którego można obliczyć czas zwrotu każdej inwestycji. Występuje tu wszak zbyt dużo zmiennych, czyli np. typ instalowanych solarów, rodzaj paliwa stosowanego do ogrzewania wody (wraz z prognozami cenowymi), możliwość uzyskania dotacji itp.

Eksperci w zakresie ogrzewania solarnego są jednak zgodni odnośnie tego, że każda instalacja, jeśli tylko spojrzymy na nią w odpowiedniej perspektywie, okaże się opłacalna. Nawet przy założeniu najwyższej ceny kolektorów (ok. 12000 – 15000 zł) średnie roczne oszczędności (od ok. 500 do 1500 zł, w zależności od rodzaju paliwa) okazują się naprawdę kuszące. Tym bardziej że koszta solarów można zminimalizować dzięki dotacji (45% ceny, podlega opodatkowaniu) oraz nieustannie wprowadzanym innowacjom.

2. Użytkowanie kolektorów słonecznych wiąże się z wysokimi opłatami

To kolejne stwierdzenie, które nie znajduje pokrycia w rzeczywistości. Odpowiednio zainstalowane solary są niemalże samowystarczalne. Zgodnie z szacunkami koszta związane z trwającą 20 lat eksploatacją kolektorów wynoszą ok. 1000 zł. Z kolei roczna opłata za energię elektryczną, która jest niezbędna do napędzania umieszczonych w instalacji pomp, wynosi ok. 50 – 200 zł).

3. Kolektory słoneczne nadają się tylko do ogrzewania wody

Rozwój technologii sprawia, że dzisiaj solary mogą być wykorzystywane również do dogrzewania budynków. To prawda, że w naszym warunkach, zwłaszcza zimą, gdy słonecznych dni jest naprawdę niewiele, nie sprawdzą się jako główne źródło ciepła. Niemniej z powodzeniem mogą one zmniejszać całoroczne zużycie paliwa grzewczego. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest tutaj pompa cieplna, która podniesie wydajność kolektorów słonecznych.

Jak to jest z tymi solarami?

Inwestycja w solary może być opłacalna na wielu płaszczyznach. Nawet jeśli szacowane oszczędności nie wydają się zbyt kuszące, warto pomyśleć o zwiększeniu wartości nieruchomości. A właśnie ten aspekt korzystania z kolektorów coraz częściej podkreślają specjaliści.

Zobacz też:

Dodaj komentarz