O ubezpieczeniu Zielona Karta

Przed wyjazdem za granicę własnym samochodem należy upewnić się, czy auto ma aktualne badanie techniczne. Dodatkowo należy sprawdzić, czy nie jest potrzebna Zielona Karta.

Polska polisa od odpowiedzialności cywilnej jest honorowana na terenie wszystkich krajów, które są sygnatariuszami Porozumienia Wielostronnego. Polskie ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest wystarczającym ubezpieczeniem na terenie wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej, Andory, Monako, Norwegii czy Szwajcarii. Jest jednak wiele państw, które Porozumienia Wielostronnego nie zawarły, a więc nie honorują one polskiego OC.

Zieloną Kartę trzeba mieć wybierając się do:

  • Albanii;
  • Bośni i Hercegowiny;
  • Rosji;
  • Turcji;
  • Ukrainy;
  • na Białoruś;
  • Mołdawii;

Zieloną Kartę trzeba mieć także planując podróż do chorwackiego Dubrownika

Chorwacja honoruje nasze OC, ale do Dubrownika drogi prowadzą przez terytorium Bośni i Hercegowiny, a więc państwa, które nie uznaje polskiego OC. Zielona Karta jest niezbędna również w Kosowie, Maroku, Tunezji i Izraelu.

Zieloną Kartę czyli Międzynarodową Kartę Ubezpieczenia Samochodowego można kupić w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Bardzo często jej wyrobienie nic nie kosztuje, gdyż ubezpieczyciele dokładają ją do ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Nawet jednak w tych towarzystwach, które Kartę sprzedają koszt wykupienia nie jest duży. Kartę można wykupić na  15 dni; koszt takiej polisy zaczyna się od 10 złotych. Maksymalny okres, na który można kupić Zieloną Kartę to 12 miesięcy.

Okres na jaki wykupimy Zieloną Kartę łatwo więc dopasujemy do długości swojego wyjazdu

Międzynarodowa Karta Ubezpieczenia Samochodowego jest sprzedawana także na przejściach granicznych państw, które nie honorują polskiego OC. Pamiętajmy jednak, że za ubezpieczenie wykupione na przejściu granicznym zapłacimy drożej. Do tego najczęściej Kartę można kupić tylko przy przejściach granicznych dużych i bardziej popularnych krajów.

Brak Zielonej Karty oznacza poważne kary finansowe.

Zobacz też:

Dodaj komentarz