Nowoczesne technologie wykorzystywane w procesie skrawania

Zdecydowana większość obrabiarek cnc wykorzystywanych obecnie jest już sterowana numerycznie. Można zaprogramować i wykonać określone oprogramowanie, na podstawie dostarczonych danych geometrycznych. Niekiedy wręcz tego rodzaju oprogramowanie może być generowane automatycznie. W tradycyjnej obróbce wykorzystywane są specjalne noże i wiertła, których zdaniem jest usuwania nadmiaru materiału w celu wydobycia pożądanego kształtu, oraz nadania powierzchni odpowiednich właściwości.

Nowoczesne technologie wykorzystywane w procesie skrawaniaW bardzo precyzyjnej obróbce jednakże mogą być to narzędzia niewystarczające. Z tego też powodu przy produkcji nowoczesnych obrabiarek cnc sięga się po nowoczesne rozwiązania takie jak plazma cnc oraz lasery. Element ten ma ogromne znaczenie przy warsztatowym programowaniu cnc, które musi uwzględniać parametry określonych obrabiarek. Przy bardzo precyzyjnej obróbce znaczenie mają także dostarczane pliki geometryczne.

Niekiedy, bardzo duża precyzja, zwłaszcza przy wykorzystaniu lasera w procesie obróbki cnc będzie więc wymagać wprowadzenia poprawek czy też specjalnego konwertowania posiadanych już plików, tak aby można było je wykorzystać do przygotowania oprogramowania cnc dla danej obrabiarki. Nie trudno jest sobie wyobrazić, że w sytuacji gdy do obróbki skrawaniem zamiast tradycyjnych narzędzi wykorzystywany jest laser cnc, także liczba i zakres instrukcji potrzebnych do wykonania określonego przedmiotu może być już zupełnie inna.

Pod tym względem bardzo wiele zależy jeszcze od rodzaju obrabiarki, która jest wykorzystywana w danym zakładzie. Najnowocześniejszy laser cnc, może być z powodzeniem wykorzystywany zarówno do bardzo precyzyjnej obróbki niewielkich elementów  jak równie dobrze sprawdzi się przy konieczności szybkiego wycinania elementów metalowych. Co najważniejsze najnowszy laser cnc światłowodowy może być wykorzystywany dokładnie tak samo jak tradycyjne narzędzia, dzięki czemu nie ma konieczności modyfikowania gotowych już plików zawierających dane geometryczne zaprojektowanych modeli czy nawet samego oprogramowania cnc, które także może być wykonane na tego rodzaju obrabiarce.

Zobacz też:

Dodaj komentarz