Niezbędne przy produkcji masowej

Niezbędne przy produkcji masowejWielkie i małe zakłady pracy mogą sprawnie działać tylko wówczas, jeśli dysponują odpowiednimi środkami. Chodzi oczywiście o siłę roboczą, jak również stosowne i niezbędne materiały oraz maszyny i urządzenia. Nie obędzie się również bez odpowiedniego zaplecza i działu sprzedaży, czy też działu administracyjnego. W tym miejscu chcielibyśmy skupić się nieco bardziej na maszynach i urządzeniach, a w zasadzie to na czymś, co w bardzo wielu zakładach pracy pozwala tym maszynom i urządzeniom działać. Chodzi mianowicie o instalacje sprężonego powietrza. Są one niezbędnym elementem dla każdego zakładu, gdyż zasadniczo pozwalają na działanie wszelkich układów pneumatycznych, a takie istnieją w każdym mniejszym czy też większym zakładzie produkcyjnym. Instalacje sprężonego powietrza to bynajmniej nie są żadne skomplikowane układy, aczkolwiek jak każdy układ zasilania, wymagają okresowej kontroli, wymagają obsługi, wymiany poszczególnych części, które ulegają uszkodzeniu.

Jak działają?

Podstawą takiego układu jest oczywiście kompresor lub zespół kompresorów, które powodują owe sprężenie powietrza, a tym samym umożliwiają wytworzenie potrzebnej wartości ciśnienia powietrza w poszczególnych częściach układów pneumatycznych. Kompresory zasadniczo są zlokalizowane w osobnych pomieszczeniach, a dostęp do nich posiada tylko kilka osób z działu utrzymania ruchu.

Na instalacje sprężonego powietrza w zakładach pracy składa się jednak znacznie więcej elementów, jak chociażby przewody, elektrozawory, pompy, przekaźniki oraz wiele innych. Ktoś powie, że są to elementy znane z układów elektrycznych, aczkolwiek jak najbardziej znajdują one swoje zastosowanie właśnie w układach pneumatycznych, czyli w instalacjach sprężonego powietrza. Bardzo potrzebne i jednocześnie też na pewno tańsze w porównaniu z układami elektrycznymi czy też układami hydraulicznymi. Czy wydajne? Oczywiście każdy zakład musi sam sobie odpowiedzieć na to czy zastosowanie układu pneumatycznego będzie najlepszym z możliwych rozwiązań, czy też może lepiej szukać czegoś innego.

Zobacz też:

Dodaj komentarz