Na co zwracać uwagę analizując atrakcyjność leasingu?

Jak rozpoznać, czy leasing samochodu jest rozwiązaniem naprawdę wartościowym? Nietrudno domyślić się, że nie wszystkie oferty są jednakowo atrakcyjne, a reklamy w mediach nie zawsze mówią wszystko na ich temat. Warto zatem poznać te ich elementy, które w czasie trwania umowy leasingowej mogą mieć dla nas największe znaczenie.

Całkowity koszt leasingu

Jeśli szukamy parametru porównawczego, którego analiza zajmie nam niewiele czasu, a jednocześnie da nam wiele informacji na temat atrakcyjności danej oferty, dobrze jest pomyśleć o całkowitym koszcie leasingu. Dziś niemal każda firma podaje tego rodzaju dane, znalezienie ich nie powinno być więc trudnym zadaniem. Niestety, nie każdy podmiot podchodzi do tego tak samo. Koszt całkowity może więc różnić się choćby dlatego, że niektóre firmy doliczają do niego wysokość wykupu, warto więc zachować pewną ostrożność.

Liczba rat leasingowych

Należy liczyć się z tym, że także liczba rat dla kolejnych okresów leasingu jest przyjmowana na kilka sposobów. Jeśli więc mamy do czynienia z leasingiem trzyletnim, rat może być tak 35, jak i 36. Nic więc dziwnego, że niektóre firmy podają niższy, inne zaś wyższy koszt całkowity leasingu mniej lub bardziej świadomie wprowadzając w błąd potencjalnych klientów. Czasem liczba rat ma znaczenie także dlatego, że w pewnych okolicznościach zmusza do zapłacenia za kontynuację ubezpieczenia na kolejny rok. Co gorsza, może się tak zdarzyć pomimo tego, że umowa skończy się za kilka tygodni (a nawet dni).

Stopa oprocentowania oferty

Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku kredytu, również oprocentowanie leasingu może być nie tylko stałe, ale i zmienne. Najczęściej mamy do czynienia z tą drugą sytuacją, a to sprawia, że powinniśmy zainteresować się wysokością przyjętego WIBOR. Nie wszystkie firmy spieszą się z jego ujawnianiem, dobrze jest więc spytać o to handlowca. Tu sprawdza się zasada mówiąca o tym, że wskaźnik przyjęty przez finansującego powinien być możliwie jak najbliższy aktualnymi, co nie daje pola do nadużyć.

Zobacz też:

Dodaj komentarz