Malowanie ścian w domu

Końcowym etapem wykończenia domu lub mieszkanie zawsze jest malowanie ścian. Zwłaszcza kiedy malujemy je pierwszy raz, warto zadbać aby było to zrobione porządnie, tak by farba do ścian przetrwała przynajmniej kilka najbliższych lat.

Przede wszystkim musimy dokładnie wybrać czas na malowanie. Czynność ta powinna zostać zaplanowana raczej na miesiące wiosenne oraz letnie. Najlepsza będzie tu temperatura od osiemnastu do dwudziestu jeden stopni Celsjusza. W trakcie malowania pomieszczenia bowiem warto wietrzyć. Dla naszej wygody, komfortu, ale też dlatego, że farba lepiej wtedy pracuje i oddycha. Zanim zabierzemy się do samego malowania należy dokładnie wytrzepać pędzle, żeby pozbyć się kurzu, który zapewne się na nich znajduję. Aby uniknąć kilku różnych odcieni na jednej płaszczyźnie, powinno się malować ściany przy tym samym źródle światła – najlepiej w świetle dziennym. W innym razie można przez pomyłkę pomalować kilka razy to samo miejsce, przez co poszczególne fragmenty ściany będą się różniły odcieniem.

Jedną ścianę maluje za jednym zamachem, przy czym należy pamiętać, żeby połowa wałka pokrywała już wcześnie pomalowaną powierzchnię. Z nałożeniem drugiej warstwy musimy niestety poczekać. W zależności od tego jaka farba do ścian zostanie tu zastosowana, to czas czekania może wynieść od trzech do nawet dwunastu godzin. Jeżeli wcześniej zdecydujemy się na malowanie ściany, to niestety nie możemy prawidłowo ocenić stanu malowania, a druga warstwa rozmaże nam się już po malowanej powierzchni.

Nowe mieszkanie ma tą zaletę, że nie musimy w nim usuwać starych powłok, a tym bardziej wszelkich zanieczyszczeń. Jednak umycie ściany z kurzu z pewnością jest tutaj dobrym pomysłem. Żeby jeszcze bardziej wzmocnić farbę i sprawić, że powierzchnia będzie idealnie gładka, warto zastosować gruntowanie i pomalować raz całą powierzchnię farbą podkładową. Dzięki temu podłoże będzie stabilne, a nowo nałożona farba będzie dużo lepiej „przyczepiać” się do ściany. To z kolei znacznie wpłynie na pozytywny efekt końcowy malowania.

Dowiedz się więcej na http://www.dulux.pl/pl/artykuly/jak-wybrac-farbe-do-scian-i-sufitow

Zobacz też:

Dodaj komentarz