Kiedy warto stosować dodatki do paliwa?

Kiedy warto stosować dodatki do paliwa?Zdecydowana większość kierowców tankuje swoje samochody na stacjach benzynowych, bez zastanawiania się nad tym, czy warto dodać do paliwa jakiekolwiek uszlachetniacze. To zrozumiałe, ponieważ stosowanie dodatków do paliwa w większości silników, przynajmniej teoretycznie, nie jest konieczne. Są jednak sytuacje i warunki, w których dodatek do paliwa może poprawić funkcjonowanie naszego samochodu. Jak z niego korzystać, aby zauważyć efekty stosowania?

W starych, mocno eksploatowanych samochodach

Dodatek do paliwa taki jak Tec 2000 może służyć ochronie silnika przed różnymi uszkodzeniami. Najbardziej uzasadnione będzie stosowanie go w przypadku silników w samochodach 10-letnich i starszych, albo w nowych autach, które są intensywnie na co dzień eksploatowane. Oczyszczacz wtryskiwaczy jako dodatek do paliwa pozwoli m.in. na wyeliminowanie szkodliwych związków, oczyszczenie silnika z osadów i zapobieżenie korozji. Przy okazji dodatek ten będzie oczyszczał paliwo i sprawiał, że lepiej będzie spalała się mieszanka paliwowo-powietrzna.

Minimalna ilość paliwa w baku

Jazda na prawie pustym baku jest ryzykowna, ponieważ wówczas na ścianach zbiornika na paliwo gromadzi się wilgoć. Im mniej paliwa, tym więcej wilgoci na ściankach, a jeśli wody jest zbyt wiele, zaczyna ona ściekać do baku i rozwadniać czy zanieczyszczać mieszankę paliwową. Sprzyja to rozwojowi drobnoustrojów w zbiorniku, przez co cierpi cały układ napędowy. Jeśli mamy zwyczaj jazdy na niemal pustym baku, to powinniśmy wybrać dodatek do paliwa, który będzie skutecznie zapobiegał zbieraniu się wody i chronił bak przed korozją. Takie dodatki są dostępne także do samochodów benzynowych, dlatego mogą z nich korzystać także właściciele takich aut.

Pamiętać należy, aby zawsze stosować dodatek do paliwa ściśle przeznaczony do samochodu, który użytkujemy. Uszlachetniacz dobierany jest do typu paliwa – przy silnikach benzynowych nie wolno korzystać z dodatków dla diesla. Trzeba podkreślić, że nie zaleca się stosowania zbyt wielu dodatków jednocześnie, ponieważ nie pomogą one w usprawnianiu działania samochodu, a jedynie mogą mu poważnie zaszkodzić. Wszystko należy stosować z umiarem i w ściśle określonym celu, a wtedy dodatek do paliwa spełni określone zadanie.

Zobacz też:

Leave A Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *