Jakie leki na ból głowy?

Ból głowy to dolegliwość, która każdego dnia dotyka mnóstwo osób. Na bóle głowy uskarżają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni; wiek nie ma przy tym najmniejszego znaczenia. Bardzo często przy bólach głowy sięgamy po dostępne nie tylko w aptekach tabletki przeciwbólowe bez recepty. Jakie substancje zawierają najbardziej popularne leki na ból głowy?

Większość leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty zawiera jedną z substancji: ibuprofen, naproksen, kwas acetylosalicylowy, paracetamol. Jedne z tych substancji znoszą tylko ból, inne działają także przeciwbólowo. Niektóre są zalecane dla osób, które mają problemy z żołądkiem, innych nie można podawać dzieciom poniżej 12. roku życia.

Przyjrzyjmy się więc poszczególnym substancjom w lekach zażywanych na ból głowy

W przypadku, gdy dolegliwości bólowe są małe lub średnio nasilone możemy sięgnąć po tabletki, które zawierają ibuprofen. Tabletki z ibuprofenem nie są jednak polecane osobom, które chorują na choroby układu krążenia (wzrasta ryzyko udaru), chorobami nerek oraz chorym na astmę. Ibuprofen to substancja, która działa nie tylko przeciwbólowo, ale także przeciwzapalnie. Przeciwbólowe działanie ma także kwas acetylosalicylowy, który zawiera na przykład aspiryna. Tabletkę aspiryny można zażyć przy silnym bólu głowy. Preparatów przeciwbólowych z kwasem acetylosalicylowym jest o wiele więcej. Należy pamiętać o tym, że nie można ich podawać dzieciom do 12 roku życia, nie mogą ich też łykać kobiety, które oczekują narodzin dziecka. Nie są wskazane przy chorobie wrzodowej. Przy niewielkich dolegliwościach bólowych można zażyć paracetamol. To lek, który jest bezpieczny dla żołądka. Uwaga! Po zażyciu paracetamolu nie można wypić nawet kropli alkoholu, gdyż grozi to uszkodzeniem wątroby!

Leki na ból głowy mogą mieć nie tylko postać tabletek

W aptekach dostępne są także plastry przeciwbólowe polecane dla osób cierpiących na migrenę. Zastosowane, gdy pojawią się pierwsze dolegliwości bólowe mogą sprawić, że zażycie silnego leku nie będzie konieczne.

Zobacz też:

Dodaj komentarz