Jakich błędów należy się wystrzegać układając dach?

Gdy weszliśmy już w posiadanie pokrycia dachowego, możemy przystąpić do jego układania. Jakiś czas temu zadanie to powierzano doświadczonym ekipom dekarskim, dziś jednak systematycznie rośnie liczba osób, które decydują się na samodzielne układanie dachu. Niestety, nie wszystkie są potem zadowolone z takiej decyzji. Warto zatem przeanalizować najczęściej popełniane w takich sytuacjach błędy.

Niewłaściwe pokrycie dachowe

Może się wydawać, że przystępując do prac na dachu mamy pewność, że wykorzystujemy najlepsze dachówki, jakie były dostępne na rynku. Niestety, niejednokrotnie okazuje się, że takie założenie można określić mianem przesadnie optymistycznego. Błędy związane z wyborem pokrycia dachowego mają przynajmniej kilka źródeł. Złym doradcą jest pośpiech, przesadnie niska cena, która kusi poszukiwaczy oszczędności, a czasem również sama kampania reklamowa, która okazuje się przesadnie sugestywna. Gdy błąd ten odkryjemy już na etapie układania dachu, zwykle nie mamy zbyt wielu opcji. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest więc podchodzenie w sposób profesjonalny do samego zakupu dachówek.

Uszkodzone poszycie

Dachówka musi być układana czy to na folii, czy to na papie i bardzo często jakość poszycia jest wcale nie mniej istotna niż jakość samego pokrycia dachowego. Niestety, te ostatnie wyjątkowo często ulega uszkodzeniu. Zwykle dochodzi do niego już podczas prac dekarskich. Gdy czasu jest mało, a do tego osoby układające dach nie mają dużego doświadczenia, niejednokrotnie mamy do czynienia z tendencją do minimalizowania problemu. Niestety, przeświadczenie o tym, że problem jest nieistotny może już wkrótce zaowocować koniecznością remontu dachu. Każde uszkodzenie poszycia należy więc bezwzględnie naprawić.

Brak elementów uzupełniających pokrycie dachowe

O tym, jak wybierać dachówkę mówi się wiele. Elementom uzupełniającym pokrycie dachowe takim, jak choćby śniegołapy, zwykle nie poświęca się aż tak wiele uwagi. W konsekwencji, niekiedy zwyczajnie może ich zabraknąć, co sprawi, że dach nie będzie najlepiej wywiązywać się ze swoich zadań.

Zobacz też:

Tagged

Dodaj komentarz