Jaki odkurzacz kupić – automatyczny czy tradycyjny?

Praktycznie w pełni zautomatyzowane roboty odkurzające coraz częściej wchodzą pod strzechy naszych domów. Stanowią one coraz większą konkurencję dla tradycyjnych odkurzaczy, sprawdzonych „w boju” przez ostatnie kilkadziesiąt lat.

Czy słusznie?

Jaki odkurzacz kupić?

Na początek, podamy kilka zasadniczych cech odkurzaczy automatycznych:

– ich ruch jest oparty na dwóch kołach, które obracają się ze zmienną względem siebie prędkością. Dzięki temu zjawisku robot odkurzający może skręcać i obracać się i to za pomocą komend wydawanych przez odpowiednio zaprogramowany procesor,

– mogą zasysać brud bądź też zbierać go za pomocą szczotek. W drugim przypadku sprzątanie jest bardziej wydajne, ponieważ silnik małej mocy nie będzie generował zbyt dużej siły zasysającej,

– posiadają mnóstwo czujników, dzięki którym nie uderzają one o twarde powierzchnie (na przykład ściany), nie spadają ze schodów czy też – operują na z góry zaprogramowanym terenie. W wielkim skrócie jest więc znacznie wygodniej, szybciej i łatwiej (przynajmniej w teorii).

A teraz kilka słów o odkurzaczach tradycyjnych.

Jeśli zastanawiamy się, jaki odkurzacz kupić, możemy wybierać między wersjami:

– bezworkową – odkurzacz zasysa brud na zasadzie wirówki bądź cyklonu. Powietrze jest zasysane do specjalnego pojemnika, w którym obracając się, wyrzuca za pomocą siły odśrodkowej brud na zewnętrzne ścianki pojemnika.

– workową – tu mamy do czynienia ze standardową wersją odkurzacza. Posiada on worek, do którego wprowadzany jest brud. Zestaw odpowiednich filtrów zatrzymuje wszystkie nieczystości.

– z filtrem wodnym – tego typu odkurzacze działają podobnie jak ich wersje cyklonowe, z tym że brud jest wprowadzany do naczynia z wodą. Choć jego niewielka ilość (około 10 procent) wydostaje się z wody, to i tak pędzące powietrze pokonuje zestaw filtrów, na których wszystkie nieczystości są zatrzymywane.

Podsumowanie czyli jaki odkurzacz kupić?

Jeśli szukamy rozwiązania nieco droższego, ale wolimy pełną automatyzację i nie przeszkadza nam mniejsza wydajność – odkurzacz typu robot zupełnie nam wystarczy. W innych przypadkach warto wybrać produkt klasyczny.

Zobacz też:

Dodaj komentarz