Jak z węgla wyprodukować prąd?

Jak z węgla wyprodukować prąd?Jest trochę jak powietrze, bo o nim nie myślimy. W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie bez niego życia.

Prąd elektryczny – dopiero gdy go zabraknie, zaczynamy czuć, jak bardzo był potrzebny.

Jakie paliwa są najpopularniejsze?

Choć współcześnie coraz częściej wykorzystuje się odnawialne źródła energii, to jednak wciąż najpowszechniejsze są paliwa kopalne – nieodnawialne źródła energii takie jak: węgiel kamienny, węgiel brunatny, gaz czy ropa naftowa. Najbardziej pożądanym rodzajem węgla energetycznego, wykorzystywanym do ogrzewania jest węgiel kamienny – głównie ze względu na swoją wysoką kaloryczność. Niestety na przestrzeni lat jego produkcja sukcesywnie spada. Dlatego też właściwym stwierdzeniem jest, że węgiel przyszłości nie ma, pomimo że jest go znacznie więcej od gazu ziemnego, czy ropy naftowej.
Jesteśmy w ścisłej czołówce światowej wydobywających węgiel krajów, lecz niestety naszych złóż nie starczy już na długo. Przewiduje się, że zapasy węgla kamiennego skończą się nam już za jakieś 30 lub 40 lat.
W Polsce przemysł górniczy kojarzy się głównie ze Śląskiem. Największe i najważniejsze złoże węgla brunatnego występuje w Bełchatowie koło Piotrkowa Trybunalskiego. Pochodzi z niego około 54 % krajowego wydobycia.

Ale jak z węgla wyprodukować prąd?

Elektrownia, aby wytworzyć prąd potrzebuje paliwa. W tym przypadku jest to węgiel. Ów węgiel dostarczany jest do ogromnego pieca, który ma w sobie wbudowane rury z wodą. Wysoka temperatura podgrzewa ciecz, która staje się parą wodną o temperaturze ok. 600 stopni Celsjusza i bardzo wysokim ciśnieniu. Następnie para ta, dostarczana jest do skraplacza. Tam znajduje się turbina. Para jest ochładzana i rozpręża się wprawiając w ruch turbinę. Ta zaś, obracając się, wytwarza w generatorze prąd elektryczny. Następnie jest on dostarczany do sieci energetycznej, skąd już niedaleka droga do naszych domów.
Sam proces wydobywania węgla szkodliwie wpływa na środowisko. Mocno zasolone kopalniane wody przedostają się do powierzchniowych wód, powodując ich skażenie.

Zobacz też:

Dodaj komentarz