Fotowoltaika przyszłości

Coraz częściej możemy usłyszeć o tym, jakie to wspaniałe wynalazki są już za progiem, a właściwie już są dostępne, tylko z różnych przyczyn nie są wykorzystywane. Fotowoltaika przyszłości, najczęściej obserwowana w Internecie, oferuje nam drogi zbudowane z elektrycznych paneli czy samochody elektryczne z panelami na dachach. Na tym tle klasyczna fotowoltaika, czyli ustawione w ogródku lub na dachu, pochylone panele wydają się być marnymi namiastkami, dowodem na nasze zapóźnienie wobec liderów przyszłości. Ale czy tak jest na pewno?

Kąt panelu

Każdy z lekcji fizyki powinien wiedzieć, że słońce dostarczy nam więcej energii, jeśli jego promienie będą padać na fotowoltaiczne podłoże pod kątem prostym. Miedzy innymi dlatego panele domowe są pochylone, a nie leżą płasko na płaskim dachu. Słońce oczywiście wędruje po niebie, a tworzenie paneli podążających za nim jest bardzo nieekonomiczne, więc godziny się na utratę nawet 20-30% energii tylko z tego powodu. Gdybyśmy mieli jednak ułożyć panele na chociażby podjeździe przed domem, byłyby to panele płaskie. Oznacza to utratę kolejnych kilkudziesięciu procent wydajności ogniw fotoelektrycznych. Można się realnie spodziewać, że nawet pomijając wszystkie inne problemy, takie panele miałyby maksymalnie 30% sprawności paneli dachowych, a to tylko początek.

Fotowoltaika przyszłości

Czy naprawdę kochamy asfalt?

Panele fotowoltaiczne na podjeździe są jeszcze do wykonania, ale już nie fotowoltaiczne drogi. Dlaczego? Chodzi o użyteczność dla pojazdów.

Z asfaltu korzystamy dlatego, że jest wytrzymały, plastyczny i rozsądnie wyceniony. Zapewnia też odpowiednią przyczepność i nie trzeba go wymieniać po roku. Kiedy chcemy stworzyć drogę na lata dla ciężkiego ruchu, coraz częściej korzystamy z drogiego betonu. A teraz wyobraźmy sobie drogi z przeźroczystego plastiku lub szkła, po których będą pędzić ciężarówki. Nawet pomijając fakt znikomej przyczepności na takim podłożu, koszt byłby astronomiczny, wytrzymałość śmiesznie niska, a ilość generowanej energii, nawet gdyby samochody nie zasłaniały paneli, jest znikoma.

Dowiedz się więcej na: https://www.hewalex.pl/fotowoltaika/

Zobacz też:

Dodaj komentarz