Drukarka 3D i jej główne parametry.

Drukarka 3D i jej główne parametry.Jak każde urządzenie, również i drukarka 3D charakteryzuje się konkretnymi parametrami pracy. Przed zakupem takiej drukarki, należy je dokładnie przeanalizować. Chociażby dlatego, by kupując ten jakby nie patrzeć dość kosztowny sprzęt, nie wyrzucić jednocześnie pieniędzy w błoto. Oto najważniejsze właściwości tego typu urządzeń:1. Temperatura pracy. Jest ona dopasowana do materiału wykorzystywanego w procesie druku trójwymiarowego. Przykładowo, dla materiału typu PC bądź PEEK zalecana temperatura to około 400 stopni Celsjusza.

2. Obszar roboczy. Jest to obszar wewnątrz drukarki 3D, w którym odbywa się proces drukowania. Oczywiście im większy on jest, tym łatwiej nam będzie wykonywać duże i bardzo zaawansowane projekty. Jednak w zastosowaniach domowych, opcjonalne wymiary obszaru roboczego to około 200-300 milimetrów (w każdej z trzech płaszczyzn).

3. Rozmiar dyszy (średnica). Im większa ona jest, tym gorzej. Dlaczego? Ponieważ niewielki strumień ciekłego tworzywa umożliwia drukowanie bardziej precyzyjnych elementów. W przypadku większych dysz, wymiary i kształty drukowanych detali będą po prostu bardzo „toporne”. Ocenia się, że standardowy rozmiar dobrej jakości dyszy to około 0,4 milimetra.

4. Ciekawym parametrem jest również liczba dysz. W bardziej zaawansowanych drukarkach jest ona większa. W przypadku zwykłych urządzeń, jedna dysza całkowicie wystarczy. W ten sposób, jednocześnie możemy tworzyć jeden odrębny detal.

5. Przed zakupem sprawdźmy czy drukarka 3D jest wyposażona w grzany stół. O co chodzi? Drukarka 3D działa w ten sposób, że porusza ona stołem na którym znajduje się drukowany detal i to w obydwu płaszczyznach. Dzięki podgrzaniu detal przykleja się do podstawy i nie ulega sile bezwładności, która w efekcie mogłaby zniszczyć cały projekt. Na szczęście większość tego typu urządzeń jest wyposażona w podobne rozwiązanie.

Zobacz także: http://vshaper.com/

Podsumowując, powyższe parametry to podstawa jeśli chodzi o dobór prawidłowej drukarki 3D. Inne właściwości, takie jak pobierana moc, prędkość druku – to parametry mniej istotne.

Zobacz też:

Dodaj komentarz