Dlaczego składki różnią się od siebie wysokością?

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego ty mieszkając w Warszawie, płacisz wyższą stawkę niż twój kolega, który wyniósł się z dużego miasta na wieś? Jeśli chcesz wiedzieć jak działa towarzystwo ubezpieczeniowe, oblicz składkę OC samodzielnie. Wtedy zrozumiesz, jak działa towarzystwo ubezpieczeniowe i dlaczego jedni płacą niską, a inni wysoką składkę na obowiązkowe ubezpieczenie OC.

Towarzystwo ubezpieczeniowe ma właściwie jeden cel

Ten cel jest zbieżny z ideą przyświecającą każdej prywatnej firmie. Ma ona przynosić zyski. Źródłem zysków w tym przypadku jest klient, czyli osoba podpisująca umowę ubezpieczeniową. Jest jednak jeden warunek osiągnięcia zysku. Kierowca który ubezpiecza się w danym towarzystwie ubezpieczeniowym, nie może powodować kolizji i wypadków, z których racji ubezpieczyciel ma obowiązek wypłacać stosowne odszkodowania i płacić za naprawy samochodu. Jeśli to czyni, to dla towarzystwa ubezpieczeniowego staję się on poważnym problemem i źródłem wydatków. Dlatego właśnie ubezpieczyciel stara się bardzo, aby zminimalizować liczbę takich klientów lub zabezpiecza się w ten sposób, że podnosi dla nich obowiązkową składkę ubezpieczenia.

Jednak agent ubezpieczeniowy, zwłaszcza kiedy po raz pierwszy ubezpieczamy samochód, nie zna nas osobiście. W jaki sposób zatem może ocenić czy będziemy dla firmy zyskiem, czy też źródłem problemów? W tym celu z pomocą ubezpieczycielowi przychodzi statystyka. Towarzystwa ubezpieczeniowe zbierają dane o wypadkach samochodowych i wszelkiego rodzaju kolizjach i dokonują ich analizy. W wyniku tej otrzymują wiedzę o tym którzy kierowcy, jakich marek samochodowych, najczęściej powodują wypadki i jakie czynniki sprawiają, że kolizje te są kosztowne. Następnie kryteria tej analizy na bazie wiedzy o nas zostają przypasowane do naszej osoby. Efektem w zależności od tego, czy znajdujemy się w grupie ryzyka, czy też nie, płacimy wyższą lub niższą składkę. Źródłem informacji o naszej osobie są zaś wszystkie pytania, na które odpowiedzieć będziesz musiał przy korzystaniu z kalkulatora ubezpieczeń samochodowych.

Sprawdź składkę na https://kalkulator.mtu24.pl/motor/ikdirmtu24pl/vehicle

Zobacz też:

Tagged

Dodaj komentarz