Czym są formy wtryskowe?

Czym są formy wtryskowe?Tworzenie elementów o bardzo zróżnicowanych kształtach bezpośrednio z granulatu jakim jest tworzywo sztuczne, jest zadaniem niezmiernie trudnym i skomplikowanym. W ten sposób jednak, otrzymujemy bardzo szybką wydajność – wystarczy bowiem zaprojektować formę a następnie – wprowadzić do niej roztopiony granulat po którego zastygnięciu otrzymujemy nasz efekt końcowy czyli tak zwaną wypraskę.

Projektowanie form wtryskowych – o co chodzi?

Produkcja detali za pomocą metody form wtryskowych jest czynnością dosyć prostą i nieskomplikowaną. Całość prac wykonuje za nas maszyna, która jest tak zaprogramowana by cały ten proces móc wykonywać możliwie jak najdokładniej i najlepiej.

O wiele bardziej skomplikowane jest zaprojektowanie i wykonanie takiej formy. Podobnie jak w przypadku obróbki skrawaniem, również i tu mamy do czynienia z projektem w aplikacji CAD CAM – służy ona do projektowania a następnie wykonania za pomocą odpowiednich narzędzi całej form wtryskowej.

Zalety projektowania form wtryskowych przy pomocy programów CAD CAM:

1. Wysoka dokładność projektu – osoba obsługująca program, może w bardzo dokładny sposób zaprogramować całą formę i to w bardzo dużej dokładności.

2. Możliwość zastosowania rozmaitych kształtów i efektów – programy służące do projektowania form wtryskowych (i nie tylko) pozwalają na zaprojektowanie form o bardzo zróżnicowanych kształtach. Dzięki temu, projektowanie form wtryskowych może w efekcie przynieść mnóstwo zróżnicowanych struktur, przydatnych w nawet najbardziej skomplikowanych procesach technologicznych.

3. Możliwość przetestowania projektowanego detalu pod względem rozmaitych procesów. Zaawansowane programy do projektowania form wtryskowych i nie tylko, mogą już w pewnym stopniu przeanalizować zasadność danego projektu i jego oddziaływanie z innymi elementami wchodzącymi w skład bardziej zaawansowanych układów.

Podsumowując, projektowanie form wtryskowych daje nam ogromne możliwości w zakresie planowania i projektu. Dzięki nowatorskim aplikacjom CAD i CAM proces ten odbywa się szybki o wygodnie.

Dowiedz się więcej na: http://www.visicadcam.pl/mould

Zobacz też:

Dodaj komentarz