Czy wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to dobra inwestycja?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła staje się coraz bardziej popularna w naszym kraju i nic w tym dziwnego, ponieważ pozwala sporo zaoszczędzić w okresie zimowym na ogrzewaniu domu.

Nie warto jednak porywać się na samodzielny jej montaż, gdyż bardzo łatwo o popełnienie prostego błędu. Lepiej zlecić tę pracę sprawdzonej firmie, która montuje przepustnice okrągłe i tym podobne elementy wentylacji nie od dziś i ma o tym doskonałe pojęcie.

Szczelność domów

Czy wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to dobra inwestycja?W dzisiejszych czasach trzeba bardzo dużą uwagę zwracać na wykonanie wentylacji, gdyż ma ona ogromne znaczenie. Jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie zaprzątał tym sobie głowy, ponieważ w budynku było tak wiele nieszczelności, że nawet gdyby kratki wentylacyjne nie spełniały swojego zadania to nikt by tego nie zauważył ani nie poczuł. Obecnie domy są bardzo szczelne i bez odpowiedniej wentylacji bardzo łatwo o problemy z cyrkulacją powietrza. Dziś nie wystarczy sprawnie działająca wentylacja grawitacyjna, ponieważ nie ma ona takiej wydajności. Zaleca się stosowanie wentylacji mechanicznej z centralą odzyskującą ciepło. W ten sposób powietrze wsysane z zewnątrz jest ogrzewane przez ciepło, które pozostaje z tego wyrzucane.

Połączenia kołnierzowe

Dzięki temu nawiewniki wpuszczają do domu świeże powietrze, które jest ciepłe i dzięki temu można trochę zaoszczędzić. Decydując się już na wentylację mechaniczną nie wolno na tym oszczędzać, gdyż istnieje takie przysłowie, które mówi, że chytry dwa razy płaci. W tym przypadku jest to bardzo prawdziwe, ponieważ źle wykonana instalacja wentylacyjna wiąże się z dodatkowymi kosztami utrzymania oraz konserwacji. Jeżeli coś będzie nieszczelne to trzeba będzie sprawdzić wszystkie połączenia kołnierzowe, a może ich być wiele. Bardzo istotnym problemem przy tym rodzaju wentylacji może być również to, że przy braku prądu w ogóle ona nie działa. Na szczęście przerwy w dostawach należą do rzadkości i nie trzeba się tym aż tak bardzo martwić. Ogólnie rzecz biorąc wentylacje mechaniczne z odzyskiem ciepła są bardzo wydajne i warte każdej złotówki, jaką na nie się wydaje

Zobacz też:

Dodaj komentarz