Czy leasing samochodu się opłaca?

Leasing to rozwiązanie, które pojawiło się w naszym kraju już jakiś czas temu. Przedmiotem umowy leasingowej mogą być komputery, specjalistyczne maszyny i wszelkie urządzenia oraz sprzęty, które są niezbędne do funkcjonowania firmy. Najczęściej jednak przedmiotem leasingu są samochody.

Różne rodzaje leasingu

Przedsiębiorcy, których interesuje leasing samochodowy powinni wiedzieć, że może on mieć jedna z dwóch form. Możemy mówić zarówno o leasingu operacyjnym, jak i finansowym. W ofercie największych firm leasingowych najczęściej klientom nie pozostawia się wyboru. Mogą wybrać tylko leasing operacyjny lub poszukać innej firmy leasingowej. Na taki krok decyduje się jednak niewielu przedsiębiorców, leasing operacyjny jest po prostu dla nich bardziej korzystny. W gronie przedsiębiorców, którzy szczególnie chętnie korzystają z możliwości nabycia samochodu w ramach leasingu operacyjnego są między innymi ci, którzy dopiero rozpoczynają działalność. W ich przypadku leasing operacyjny jest bowiem szczególnie korzystnym rozwiązaniem.

Czy leasing samochodu się opłaca?

Jakie samochody można wziąć w leasing?

Duże firmy leasingowe, które specjalizują się w świadczeniu usług leasingowych dla firm oferują samochody osobowe, ciężarowe i dostawcze. W leasing przedsiębiorcy mogą wziąć samochód nowy lub używany. Samochody używane mają maksymalnie 8 lat, zdecydowana jednak większość to pojazdy wyprodukowane po 2015 roku. Wszystkie pojazdy są sprawne technicznie.

Czy leasing operacyjny się opłaca?

Dla przedsiębiorców jest on rozwiązaniem naprawdę bardzo korzystnym, mimo że leasingowany samochód pozostaje własnością firmy leasingowej i to ona ma prawdo dokonywać odpisy amortyzacyjne. Przedsiębiorca może za to wliczyć w koszty uzyskania przychodu zarówno czynsz inicjalny, jak i każdą następną ratę. Do tego nie musi jednorazowo, już na wstępie płacić podatku VAT. Zostaje on wliczony do poszczególnych rat.

Warto wiedzieć, że przedmiot leasingu (w naszym przypadku samochód) leasingobiorca może wykupić po zapłaceniu ostatniej raty.

Zobacz też:

Dodaj komentarz