Czas na obóz – jak przygotować do niego dziecko?

Pierwszy samodzielny wyjazd na wakacje to źródło stresu zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka. Jeśli więc ma być udany, obie strony powinny przygotować się do niego możliwie jak najbardziej starannie. Na co zwracać zatem szczególną uwagę?

Czas na obóz - jak przygotować do niego dziecko?

Czy to dobry moment?

Dzieci różnią się między sobą w wielu aspektach, trudno więc utrzymywać, że będą dorastać w tym samym tempie. Jeśli wyprawimy więc malucha na obóz w chwili, w której nie jest on na to gotowy, możemy zapomnieć o jakiejkolwiek satysfakcji. Nawet największe atrakcje gwarantowane przez obozy zimowe nie wydadzą się mu interesujące, dziecko będzie smutne i płaczliwe, może mieć też trudności z nawiązaniem relacji z rówieśnikami. Oczywiście, rozpoznanie, że maluch jest już gotowy na test samodzielności, także nie jest łatwe. Psycholodzy zalecają przede wszystkim słuchanie dziecka. Jeśli pytane o obóz reaguje entuzjastycznie, a nawet samo sugeruje, że mogłoby pojechać na kolonie, można założyć, że zorganizowanie mu takiego wyjazdu nie spowoduje katastrofy.

Sztuka budowania relacji

Nawet dziecko najbardziej optymistycznie nastawione do wyjazdu może już po kilku dniach domagać się odebrania go do domu. W nowym środowisku nie każdy czuje się tak samo dobrze, a problemy z aklimatyzacją mają zarówno dzieci wycofane, jak i mali królowie podwórek. Przed wyjazdem dobrze przygotować dziecko na taką ewentualność, porozmawiać z nim o nawiązywaniu nowych znajomości i opowiedzieć o problemach, jakie samemu miało się na pierwszych koloniach. Warto jednak zainteresować się również tym, czy kadra pedagogiczna zajmująca się dziećmi podczas wyjazdu rzeczywiście składa się z osób, którym można zaufać. Wzorowy wychowawca z pewnością nie będzie ograniczał się do liczenia dzieci i oddychania z ulgą, gdy dostrzeże, że wszystkie znajdują się w tym samym miejscu. Powinien dostrzegać również problemy, jakie pojawiają się wśród uczestników obozu i rozwiązywać je inaczej niż za pomocą prośby, aby zwaśnione strony przeprosiły się wzajemnie i podały sobie ręce na zgodę.

Zobacz też:

Dodaj komentarz