Aranżacja salonu w stylu rustykalnym – o co zadbać?

Aranżacja salonu w stylu rustykalnym – o co zadbać?

Moda na styl rustykalny nigdy nie przeminęła – wiele osób go wprost uwielbia, ponieważ styl ten jak żaden inny pozwala wprowadzić do domu atmosferę ciepła. Pomieszczenia w nim urządzone są przytulne, przyjazne, miłe dla oka i dla serca.

Naprawdę aż chce się w nich mieszkać! Jakie nieodłączne elementy muszą się w nich znaleźć i czym się ów styl najbardziej charakteryzuje?

Styl rustykalny – czyli jaki?

Styl rustykalny nawiązuje do życia wiejskiego – nawet „Słownik języka polskiego” wskazuje, że rustykalizm to zamiłowanie do tego, co wiejskie. Dom urządzony w takim stylu można zatem z łatwością przenieść na polską wieś – i to niekoniecznie tą współczesną, ponieważ rustykalizm często nawiązuje również do innych epok – i świetnie będzie tam pasował.

Styl rustykalny jest zresztą bardzo popularny nie tylko w Polsce. Bazuje na kolorach natury – często nawet korzysta z naturalnych barwników. Wykorzystuje też elementy wykonane samodzielnie przez ludzi, charakterystyczne, a często i jedyne w swoim rodzaju. Uwielbia rękodzieło, rzeczy drewniane. A często także korzysta z pomysłów obserwowanych dawniej, jak na przykład umieszczanie na ścianach dywanów, okładzin. Aranżując w nim wnętrza, warto zadbać o wyraźne ukazanie belek drewnianych, albo drewnianych kolumn. Wszystko powinno być też możliwie jak najbardziej proste, a jeśli już korzystamy z ozdób i chętnie chcemy je zobaczyć w pokojach, decydujmy się na te drobne.

Kominek – serce domu

W każdym pomieszczeniu, w którym znajduje się kominek, od razu robi się cieplej – i to nie tylko w sensie dosłownym (przecież rolą kominka jest ogrzewanie pomieszczeń), lecz również i w sensie wizualnym. Lubimy kominki, bo dodają pomieszczeniom uroku – w stylu rustykalnym są prawdziwym sercem domu.

Warto je umieścić w salonie, albo w kuchni połączonej z jadalnią. Jeśli jednak chcemy, żeby pasował do całości, warto wybrać albo zwykłą kozę, albo kominek wolnostojący, ale w nieco innym stylu, albo zabudowane kominki kaflowe. Jakkolwiek w dwóch pierwszych przypadkach możemy wybierać już istniejące modele (których jest swoją drogą sporo), tak o piece kaflowe możemy zadbać sami. Jeśli zdecydujemy się na kafelki nawiązujące do przeszłości, pomalowane na naturalny kolor, albo sztucznie postarzane, będą na pewno pasowały do całej aranżacji.

Zobacz też:

Leave A Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *