Alternatywne źródła energii: panele fotowoltaiczne

Alternatywne źródła energii: panele fotowoltaiczneZłoża węgla i ropy naftowej są eksploatowane od bardzo dawna. Był może już całkiem niedługo nie będziemy mogli ich wykorzystać, gdyż ulegną wyczerpaniu. Stąd też już od dawna poszukuje się alternatywnych źródeł energii. Wydawało się, że taką alternatywą mogą stanowić elektrownie jądrowe. Jak pokazało jednak kilka przykładów (chociażby katastrofa w Czarnobylu) nie są one do końca bezpieczne. Postanowiono więc wykorzystać niewyczerpaną, całkiem darmową energię słoneczną. Energia ze słońca może być źródłem energii energii elektrycznej, można ją wykorzystać także do podgrzewania ciepłej wody. Wymaga to zastosowania odpowiednich ogniw oraz wykorzystania zjawiska fotowoltaiczne.

Zastosowanie paneli

Wykorzystanie energii Słońca jako źródła ciepła lub energii elektrycznej umożliwiają panele fotowoltaiczne. Pracują one wykorzystując zjawisko fotowoltaiczne. Możliwością zamiany energii słonecznej na elektryczną w naszym kraju jeszcze do niedawna było bardzo niewielkie. Dzisiaj coraz częściej możemy dostrzec na dachach głównie domów jednorodzinnych panele fotowoltaiczne. Rzadko w Polsce można spotkać elektrownie fotowoltaiczne, można jednak przypuszczać, że spadek cen pojedynczych paneli fotowoltaicznych zwiększy zainteresowanie przydomowymi elektrowniami. Z pojedynczych modułów można zbudować mini elektrownię, która w części pokryje nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną. Oznacza to, że zmniejszą się nasze rachunki za prąd. Pamiętajmy, że nadwyżki energii pochodzącej z naszej przydomowej elektrowni będziemy mogli odsprzedać.

Kolektory wciąż nad fotowoltaiką

Panele fotowoltaiczne powoli zdobywają polski rynek. O wiele większym zainteresowaniem cieszą się kolektory słoneczne. Ale decydując się na montaż kolektorów słonecznych, pamiętajmy, że wykorzystamy je w zasadzie tylko do podgrzewania wody.

Energia uzyskiwana z energii słonecznej za sprawą paneli fotowoltaicznych bądź kolektorów słonecznych jest bezpieczna i czysta. W żaden sposób nie odbija się negatywnie na środowisku. Dostępna jest za darmo, jedyny wydatek jaki nas czeka to zakup i montaż paneli lub kolektorów.

Sprawdź również: https://www.hewalex.pl/oferta/panele-fotowoltaiczne/

Zobacz też:

Dodaj komentarz