Laser dla kota – kupować czy nie kupować

Laser dla kota – kupować czy nie kupować

Odkąd zorientowaliśmy się, że koty lubią lasery, kupujemy takie światełka na potęgę. Małe i duże, podwójne i pojedyncze – ile z tym zabawy! Kot prawie dostaje szału, gdy widzi poruszającą się czerwoną kropeczkę na ścianie. Robi śmieszne minki, skacze i turlika się przy uciesze właściciela. Czy taka zabawa jest jednak zdrowa? Czy warto kupować laser dla kota?


Wszystko z umiarem

Laser dla kota nie musi być zły. Wszystko zależy od tego jak często bawisz się ze zwierzęciem w ten sposób. Ważna jest też prędkość przesuwania się światła. Jeżeli do takiej zabawy podchodzisz ze zdrowym umiarem, nic złego nie powinno się stać. Lasera nie używaj jako sposobu na rozładowanie napięcia lub uśpienia kota. To błąd. Po pierwsze – kot przyzwyczai się, że w ten sposób próbujesz sobie z nim poradzić i wreszcie straci zainteresowanie laserem. Po drugie najlepszym sposobem na uśpienie kota jest zostawienie go w spokoju i niezwracanie na niego uwagi. Kicia i tak lubi spać, nie ma potrzeby jej specjalnie męczyć.

Stres i frustracja

Koty potrafią szybko biegać, ale nie powinny robić tego zbyt długo. Ich pojemność płuc jest stosunkowo mała. Nie potrafią przebiegać długich dystansów. Dla małego organizmu kota taka zabawa jest wykańczająca. Dlatego nie testuj wydolności zwierzęcia za pomocą lasera. Ciebie to bawi, a kotek bardzo się męczy.

Ponadto frustrujące dla kota są zabawy, których nie może ukończyć. Instynkt łowcy nakazuje złapanie swojej ofiary. A czerwonej kropki nie da się uchwycić. Nie jest to przyjemne dla kota. Rośnie w nim frustracja, której nie potrafi rozładować. Nie męcz go zbyt często laserem, bo po pewnym czasie przestanie próbować go złapać – po prostu się zniechęci.

Metoda w szaleństwie

Laser może okazać się pomocny dla kota. Trzeba go jednak używać z głową. Jeśli Twój kot to grubawy leniuszek, laser może go wybudzić z letargu. Spróbuj raz na jakiś czas zwabić go światełkiem, które jest nakierowane na zabawkę. Niech kot myśli, że udało mu się schwytać światełko. To pobudzi go do ruchu.

Zobacz też:

Leave A Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *